ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sankcje USA na Chiny to kpina

Kolejna duża chińska firma oberwała sankcjami USA

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Próby sparaliżowania biznesu Huawei przez rządy Stanów Zjednoczonych sieją spustoszenie w chińskiej firmie. Według licznych doniesień działania te są częścią szerszej i długotrwałej strategii mającej na celu pozbawienie Państwa Środka dostępu do krytycznych technologii produkcji procesorów. To mogłoby się zgadzać, gdyż Huawei jest jednym z największych na świecie producentów układów SoC dla smartfonów, a jego plany produkcji procesorów komputerowych również są ambitne. Scenariusz ten zdaje się potwierdzać także kolejna ofiara działań USA.

SMIC zablokowane przez USA

SMIC zablokowane przez USA

Strategia ta wkroczyła na nowy etap, ponieważ, według Reutersa i Financial Timesa, Stany Zjednoczone uderzyły w SMIC. Jest to największy chiński wytwórca procesorów. Nowe sankcje uniemożliwiają firmie nabycie sprzętu i narzędzi projektowych. To oznacza, że gigant będzie mógł produkować układy co najwyżej w obecnie dostępnych procesach technologicznych. Tym samym raczej nie zejdzie on już poniżej 14 nm, chociaż istnieje na to mała szansa, ani nie zwiększy produkcji. Co gorsza, w razie jakichś awarii zostanie on pozbawiony również tego. Pierwotnie mogłoby się wydawać, że to próba walki z Huaweiem. Jednak samo SMIC zadeklarowało koniec współpracy z chińskim producentem smartfonów i zaczęło starać się o stosowne zezwolenie ze strony USA. Cel odcięcia giganta od dostaw został więc osiągnięty.

Zobacz też: Przeczytaj artykuł, zanim go udostępnisz – Twitter z genialnym ostrzeżeniem

Jako uzasadnienie decyzji rząd USA podaje potencjalne wykorzystanie produktów tego producenta w zastosowaniach wojskowych. Nowe przepisy odcinają dostawców oprogramowania i sprzętu, takich jak Lam Research, KLA Corp i Applied Materials, od prowadzenia interesów z firmą. Prz okazji zaostrzają one istniejące już sankcje wobec SMIC, które wcześniej dotyczyły tylko produktów końcowych. Sankcje eksportowe dotyczą teraz również materiałów wykorzystywanych do produkcji układów. Żeby móc wciąż prowadzić interesy ze SMIC, dostawcy muszą ubiegać się o indywidualne licencje wojskowego użytkownika końcowego, których zatwierdzenie jest znacznie mniej prawdopodobne. Co ciekawe, Qualcomm z siedzibą w USA jest również klientem SMIC, więc najprawdopodobniej również ucierpi z powodu sankcji.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy