LCD, OLED, QLED, a teraz SLED. Dzisiejszy rynek telewizorów rozwija się w dosyć specyficzny sposób – w głównej mierze za sprawą producentów urządzeń mobilnych, którzy przenoszą różne zagrywki ze świata smartfonów. Jedne typowo technologiczne, drugie bardziej marketingowe. Poniekąd połączenie obu podejść pozwoliło realme zapowiedzieć pierwszy telewizor SLED, który ma oferować jeszcze lepszą jakość obrazu, z szerszą paletą kolorów, niż ma to miejsce. Oczywiście w ramach danej klasy, a pamiętajmy, że realme ceni dobry stosunek jakości do ceny.

Telewizor realme SLED to bezpośrednia odpowiedź na QLED od Samsunga

realme tv sled technologia telewizor

Oczywiście zapowiedzi to jedno, a rzeczywistość to drugie, więc najpierw przyjrzyjmy się, czym jest technologia SLED. Pierwszy telewizor realme z takim panelem będzie mierzył po przekątnej 55 cali. Ma on oferować pokrycie palety NTSC w 108% z jednoczesnym ograniczeniem niebieskiego światła (certyfikat TUV Rheinland). Czym jest samo SLED? To kolejna wariacja LCD, a więc ciekłokrystalicznych matryc, a specjalnym wyróżnieniem jest podświetlenie. Zamiast białych diod i odpowiednich filtrów, SLED wykorzystuje właśnie trzy typy diod (czerwone, zielone i niebieskie), aby uzyskać wyższą głębię barw.

realme tv sled technologia telewizor

Dla przypomnienia QLED wykorzystuje niebieskie diody z kropkami kwantowymi, które pochłaniają fale, aby emitować czerwień lub zieleń. Ah, rozdzielczość obrazu to naturalnie 4K.

Zobacz też: Przygotujmy się na wyższe ceny – pierwsza firma już ostrzega, co czeka nas w związku z wojną handlową.

Tak brzmi teoria. Co z praktyką? Na tę chwilę mowa jest o indyjskim rynku, ale niewykluczone, że telewizor realme – podobnie jak inny sprzęt – zajrzy także do Europy. Mimo wszystko trzeba jeszcze poczekać na konkretne szczegóły techniczne oraz ostateczną prezentację wraz z ceną. Jakby nie patrzeć, rynek telewizorów na pewno nie ucierpi poprzez obecność kolejnych graczy – oby tylko zrozumienie poszczególnych oznaczeń nie wymagało doktoratu.

Źródło: GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.