Data zamknięcia kopalń węglowych w Polsce została oficjalnie ustalona i zaakceptowana przez górników. Biorąc pod uwagę realia i poziom świadomości społecznej w naszym kraju, jest to wydarzenie, o którym warto powiedzieć głośno. Termin odejścia od węgla, który ustalono, jest kompromisem pomiędzy polityką Unii Europejskiej i zdaniem ekologów a m.in. postulatami górników.

Data zamknięcia kopalń – kiedy całkowicie zrezygnujemy z węgla?

fot. gov.pl

Jeszcze za rządów obecnej władzy wydawało się, że w kwestii źródeł energii nasz kraj będzie szedł na przekór trendom panującym w Europie. Czołowi polscy politycy zachwalali węgiel, podkreślali jego znaczenie w gospodarce i zwracali uwagę na to, jak duże zasoby tego surowca posiadamy. Na oczekiwania ze strony UE odpowiedź była jedna: idziemy własną drogą, dostosowaną do naszych realiów i możliwości. Z tego argumentu rząd się nie wycofał, ale w końcu zaakceptował konieczność zmian. Przyznał, że w Polsce także transformacja energetyczna będzie faktem.

Różnice i podobieństwa w myśleniu o transformacji energetycznej między Polską a UE to jednak tylko jedna strona całej sprawy. Swoje oczekiwania mają też górnicy. Od wtorku w Katowicach trwały więc rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego górników. Po kilku dniach osiągnięto porozumienie. Transformacja energetyczna będzie rozłożona w czasie, natomiast ostatnia kopalnia węglowa zostanie zamknięta w 2049 roku.

Czytaj także: Nowy wygląd Wikipedii – na zmiany czekaliśmy 10 lat, a możemy ich nie zauważyć

To będzie kierunek polskiej, uczciwej, sprawiedliwej drogi do transformacji polskiego górnictwa – komentuje ustalenia porozumienia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Jego zdaniem proces zmian w branży górniczej będzie przebiegał zgodnie z polityką Unii Europejskiej.

źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.