Wojsko kupiło nowe drony, które mają niedługo trafić do rąk żołnierzy. Cena, którą podało Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze, może onieśmielać, bo za 4,6 miliona złotych można kupić cały kontener dronów. Tutaj jednak mówimy o zupełnie innego rodzaju sprzęcie, choć jego cena i tak wydaje się wyjątkowo wysoka. Co takiego trafi do rąk żołnierzy?

Wojsko kupiło nowe drony – prawie 200 tysięcy za sztukę

Drony, których ma używać wojsko, różnią się od tych, które możemy zobaczyć na rynku konsumenckim. Ceny także się różnią, co pokazuje post Ministerstwa Obrony Narodowej na Twitterze. W grę wchodzi bowiem 6 zestawów BSP (Bezzałogowe Systemy Powietrzne). Każdy z takich zestawów zawiera 4 drony (2 zasadnicze, 2 zapasowe) oraz stację kierowania i kontroli. Do tego dochodzi jeszcze przeszkolenie personelu. Łącznie zapłacono za to 4,6 miliona złotych, więc średnio na jednego drona wychodzi około 190 tysięcy. Widać więc, że mówimy o naprawdę dużych pieniądzach.

Co takiego potrafią te Bezzałogowe Systemy Powietrzne? Drony będą wyposażone w dwa czujniki, które pozwolą obserwować świat w świetle widzialnym oraz w podczerwieni. Sprzęt ma służyć do obserwacji w różnym środowisku, która ma się odbywać w dzień i w nocy. Według dokumentów przetargowych drony z rozłożonym systemem napędowym nie mogły być szersze niż 70 centymetrów. Ich waga nie powinna przekraczać 1,6 kg. Urządzeniem trzeba operować min. do wysokości 2 kilometrów nad poziomem morza, a kontakt z nim musi być zapewniony na dystansie min. 1,2 kilometra. W ofercie najważniejszym kryterium była cena, bo stanowiła aż 85 procent oceny. Kolejne 15 procent stanowiła ocena parametrów technicznych. Urządzenia dostarczy Asseco Poland, a tak o wygranym przetargu możemy przeczytać na ich stronie.

Zobacz też: Dron z kamerą w twoim domu, czyli nowy Ring.

Asseco jest sprawdzonym partnerem dla sektora obronności. To już kolejny raz, kiedy dostarczymy wyspecjalizowany sprzęt do prowadzenia różnego typu działań wojskowych. Stworzony przez nas system bezzałogowy jest projektem młodych, polskich inżynierów i będzie w całości produkowany na terenie Polski, z czego jestem szczególnie dumny. To bardzo wszechstronne rozwiązanie, które może być wykorzystywane zarówno przez służby mundurowe: wojsko, policję, straż pożarną, jak i w zastosowaniach cywilnych np. w rolnictwie – powiedział Zdzisław Wiater, Dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa, Asseco Poland.

Źródło: MON / Asseco

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.