Mogłoby się wydawać, że jedynymi wykonawcami procesorów dla Qualcomma są TSMC i Samsung. Jednak producent ten ma na swoim koncie całkiem sporo budżetowych procesorów w przestarzałych procesach technologicznych, które wciąż są w produkcji. Część z zamówień tego typu trafia natomiast do SMIC, czyli chińskiego odpowiednika TSMC, który był wielką szansą dla Huaweia. Okazuje się jednak, że chińska firma nadepnęła USA na odcisk i jej przyszłe losy mogą być przez to dość… burzliwe. 

Qualcomm szuka alternatywy dla SMIC

Qualcomm szuka alternatywy dla SMIC

Qualcomm nic więc dziwnego, że Qualcomm poszukuje alternatywy dla SMIC. Posunięcie to może zostać podjęte z uwagi na fakt, że chińska organizacja China Semiconductor Manufacturing International może wkrótce stanąć w obliczu restrykcji ze strony rządu USA. Zgodnie z raportem DigiTimes, kierownictwo producenta układów Snapdragon złożyło wizytę w fabrykach na Tajwanie, aby zapewnić sobie wsparcie w zakresie wydajności. Mają one działać jako poduszka bezpieczeństwa na wypadek, gdyby zamówienia od SMIC okazały się niewystarczające ze względu na dalsze naciski ze strony USA. Obecnie Qualcomm jest jednym z 3 największych klientów SMIC i odpowiada za około 13% całkowitego dochodu chińskiej firmy.

Zobacz też: Wtorkowa aktualizacja biblioteki HBO GO – co nowego na platformie?

Warto bliżej wyjaśnić jakie układy Qualcomm zamawia u SMIC. Otóż ten produkuje układy scalone do zarządzania zasilaniem w technologii procesorów 0,18 mikrona. Odpowiada także za dostarczanie mobilnych procesorów wykorzystujących procesy 28 nm i 14 nm. Zamówienia te mogę zostać przeniesione do tajwańskich firm jak United Microelectronics (UMC) lun Vanguard International Semiconductor (VIS). Warto dodać, że SMIC wydało ostatnio oświadczenie dotyczące sytuacji i oskarżeń ze strony USA. Firma w nim stwierdziła:

Wszelkie założenia dotyczące powiązań firmy z chińskim wojskiem są fałszywymi oskarżeniami.

Decyzja Qualcomma o wycofaniu się jest więc jak najbardziej zrozumiała.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.