Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o memorandum, którego tematem jest m.in. współpraca państw bałtyckich w zakresie 5G. Dokument został podpisany przez ministra Marka Zagórskiego, a także przez odpowiedzialnych za telekomunikację ministrów Łotwy, Litwy oraz Estonii.

Współpraca państw bałtyckich w zakresie 5G – co zostało ustalone?

Memorandum to pismo dyplomatyczne przedstawiające poglądy na daną sprawę, która jest obiektem rokowań. Właśnie taki dokument podpisali przedstawiciele państw bałtyckich.

Memorandum dotyczy wdrażania łączności 5G oraz połączonej i zautomatyzowanej mobilności (CAM) w korytarzu transportowym Morze Północne – Morze Bałtyckie. Dokument podsumowuje dotychczasowe wspólne działania Polski, Łotwy, Litwy i Estonii w tych obszarach. Zatwierdza również mapę drogową Via Baltica 5G / transgraniczne korytarze dla CAM. Uzgodniła ją międzyrządowa grupę zadaniowa 28 listopada 2019 roku. Jak informuje resort cyfryzacji, memorandum tworzy też podstawy dla dalszego wdrażania wspomnianej mapy drogowej. Pozwala również uzgadniać ramy czasowe dla konkretnych zobowiązań i działań.

Czytaj także: Przedsprzedaż Xbox Series X i Series S wystartowała – gdzie można kupić konsolę?

Sieć 5G ma duże znaczenie dla stymulowania innowacji, zwłaszcza w obszarze transportu, w tym m.in. dla rozwoju zrównoważonej mobilności i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort cyfryzacji zaznacza, że memorandum wpisuje się m.in. w działania w zakresie rozwoju sieci i usług 5G oraz promowania zautomatyzowanego transportu drogowego w transgranicznych obszarach do prowadzenia testów. Działania te zainicjowało w 2017 roku w Rzymie 29 państw europejskich, wśród których była Polska.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.