Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wzbudza bardzo wiele negatywnych emocji. Prawdziwym problemem jest jednak to, że również specjaliści od prawa telekomunikacyjnego mają wobec niej poważne obawy. Na szczęście rząd częściowo się ugiął w ich sprawie. Dziś miał być ostatni czas zgłaszania wszelkich uwag dotyczących nowych przepisów. Na szczęście termin ten został wydłużony o dodatkowe dwa tygodnie, czyli do 6 października.

Przedłużenie czasu składania uwag dotyczących ustawy o cyberbezpieczeństwie

Ustawa o cyberbezpieczeństwie więcej czasu

Swoje obawy względem ustawy w wywiadzie z agencją prasową Newseria wyraził już Mariusz Busiło. Prawnik specjalizujący się w prawie telekomunikacyjnym. Nie jest to jednak jedyny autorytet w tej dziedzinie, który otwarcie zgłasza swoje obawy. W wywiadzie z agencją głos zabrał także Michał Kuliński, adwokat i wspólnik w Kancelarii BBK.

Projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nie spełnia wymogów legislacyjnych. Brakuje w nim odpowiedniego uzasadnienia i rzetelnej oceny skutków proponowanych zmian. To istotny projekt, który może mieć dalekosiężne skutki i wprowadza nowe, niestosowane do tej pory regulacje i ingerencje w gospodarkę. Projekt zgłaszany do Sejmu powinien mieć uzasadnienie, a w nim powinno znajdować się określenie przewidywanych skutków gospodarczych, społecznych, prawnych i finansowych wprowadzanych zmian. W tym projekcie uzasadnienie ma półtorej strony A4, na której znajduje się informacja, że wszyscy będą zadowoleni i na wszystkich zmiany proponowane w projekcie wpłyną pozytywnie.

— Twierdzi specjalista.

Zobacz też: Cena GTA V na PS 5 – takiego odchudzenia portfeli się nie spodziewaliśmy

No cóż, opis ten przypomina mi raczej pisane przed lekcją wypracowanie z języka polskiego, które nie spotka się ze zbyt dobrą oceną ze strony nauczyciela, a nie z podsumowaniem istotnego dokumentu w dużym, europejskim kraju. 

Jako skutki gospodarcze wymieniono to, że operatorzy będą musieli dołożyć starań, by poprawić kwestię cyberbezpieczeństwa, ale to jest z korzyścią dla nich, bo zwiększy to ich bezpieczeństwo oraz zaufanie osób trzecich. I tyle. Natomiast ocena skutków prawnych to są tylko cztery ogólnikowe zdania. 

— Dodaje ekspert. 

Mimo wszystko wydłużony termin składania uwag daje nadzieję na to, że ustawodawcy potraktują je poważnie. Być może ostateczny kształt nowej ustawy nie będzie więc tak tragiczny, jak wygląda ona obecnie.

Źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.