Najwięcej wirusów z HTTPS

Polska odcięta od światowego Internetu? Przez nową ustawę taki scenariusz stanie się możliwy

3 minuty czytania
Komentarze

Oczywiście to jedynie ekstremalny i najmniej prawdopodobny scenariusz. Jednak według specjalistów wprowadzenie nowej ustawy o cyberbezpieczeństwie może umożliwić nawet taki scenariusz. Mowa tu oczywiście o tej niesławnej ustawie, która może odciąć Huaweia od budowy sieci telekomunikacyjnej w Polsce. Okazuje się, że w trakcie prac nad nią pojawiają się coraz to nowe, kontrowersyjne zapisy. 

Cenzura Internetu w Polsce?

Cenzura Internetu w Polsce?

Bardziej przerażającym, ponieważ o wiele bardziej prawdopodonym scenariuszem jest możliwość cenzury internetu. Ekspert zauważa, że mimo iż mowa jest o kwestiach bezpieczeństwa, to nie określono w ustawie, co to konkretnie oznacza. Z tego też powodu daje ona olbrzymie pole do nadużyć.

Projekt ustawy o KSC wprowadza cenzurę internetu, przyznając rządowemu pełnomocnikowi ds. cyberbezpieczeństwa możliwość wydawania bezpośrednich nakazów zabezpieczających. W drodze tego nakazu będzie można odciąć konkretne zasoby, IP albo konkretne serwery od polskiego internetu. Oczywiście intencją jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Jednak kryteria, które są zawarte w tym projekcie ustawy, są poza jakąkolwiek kontrolą sądową i tak szerokie, że właściwie mogą służyć do dowolnego celu.

– Powiedział w wywiadzie z Newseria Biznes Mariusz Busiło, prawnik, specjalista ds. telekomunikacji i mediów, wspólnik w Kancelarii Bącal Busiło.

Zobacz też: 

Dodatkowo sektor telekomunikacyjny będzie w pewnym stopniu podlegał sektorowi cyberbezpieczeństwa. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się słusznym kierunkiem. Jednak ekspert i tu dostrzega masę potencjalnych zagrożeń:

Oznacza to, że poddaje sektor telekomunikacyjny, który cały czas rządzi się swoimi prawami, pod regulacje sektora horyzontalnego, pod regulacje ustawy o cyberbezpieczeństwie. Jednak zupełnie niewłaściwe wydaje się przesuwanie całego tego systemu, który dziś działa dobrze. Przecież operatorzy telekomunikacyjni od lat zapewniają we właściwy sposób bezpieczeństwo sieci i usług telekomunikacyjnych. W ostatnich latach zostały wdrożone przepisy zgodne z dyrektywami unijnymi, a przez 25 lat istnienia sieci telekomunikacyjnych w Polsce nie zdarzył się właściwie żaden duży incydent. Co więcej, w projekcie prawa komunikacji elektronicznej są już przygotowane zapisy, które też są zgodne z Europejskim kodeksem łączności elektronicznej. Dlatego bardzo dziwne jest wprowadzanie równoległej regulacji, tylko w zupełnie innej ustawie. 

Zagrożenia dla branży

Okazuje się również, że nowe przepisy mogą w dużym stopniu zagrażać samym dostawcom sieci:

Ten projekt wprowadza możliwość wykluczania z polskiego rynku dostawców przez organ, który nie do końca jest zgodny z Kodeksem postępowania administracyjnego, od którego decyzji nie ma odwołań i nie ma kontroli niezależnych sądów. Branża telekomunikacyjna jest zaskoczona tym, że jakieś kolegium – czyli np. kilku ministrów, którzy wyjdą z rządu i założą inne szaty – będzie decydować w formie opinii o tym, jak mają być prowadzone inwestycje prywatne. Mocno szokuje fakt, że ktoś będzie decydować o tym według niejasnych kryteriów.

– Dodał prawnik.

Na koniec warto dodać, że termin ekspresowych konsultacji, czyli składania wszelkich zastrzeżeń do nowych przepisów upływa już jutro

Źródło: Newseria

Motyw