ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
korzystanie z aplikacji bez zużycia transferu

Operator pozwala ci na korzystanie z aplikacji bez zużycia transferu? To może łamać prawo UE

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odniósł się do kwestii, jaką jest korzystanie z aplikacji bez zużycia transferu danych za zgodą operatora. Chodzi o oferty, w ramach których korzystanie z niektórych aplikacji nie spowoduje pomniejszenia pakietu internetowego i nawet po zużyciu pakietu danych nadal można z nich korzystać. Okazuje się, że takie zabiegi mogą naruszać unijne prawo.

Korzystanie z aplikacji bez zużycia transferu danych – co w tym złego?

Według Trybunału Sprawiedliwości UE wspomniane oferty mogą naruszać unijne rozporządzenie o neutralności sieci. Ich oceną powinny zająć się natomiast krajowe sądy oraz regulatorzy. Trybunał uznał, że gdy klienci wybierają oferty pakietowe łączące stawkę zerową oraz środki polegające na blokowaniu lub spowolnieniu transmisji danych przy korzystaniu z innych usług i aplikacji, może prowadzić to do ograniczenia korzystania przez użytkowników końcowych z ich praw.

Niektórych takie wnioskowanie może dziwić. Wydawać by się mogło, że jest dokładnie odwrotnie. Operator oferując nam ofertę, w której korzystanie np. z serwisów streamingowych nie powoduje pomniejszenia pakietu danych, działa na naszą korzyść. Tego rodzaju oferty pakietowe mogą […] zwiększać korzystanie z aplikacji i usług uprzywilejowanych, a w związku z tym powodować mniejsze zainteresowanie korzystaniem z innych dostępnych aplikacji i usług, biorąc pod uwagę środki, za pomocą których dostawca usług dostępu do Internetu czyni korzystanie z nich trudniejszym technicznie, jeśli nie niemożliwym – twierdzi jednak Trybunał Sprawiedliwości UE.

Czytaj także: Mozilla na tropie tajemnic ukrytych w algorytmie YouTube

Trybunał Sprawiedliwości UE dokonał wykładni unijnego rozporządzenia o neutralności internetu na wniosek sądu w Budapeszcie. Węgierska firma telekomunikacyjna Telenor wytoczyła sprawę węgierskiemu urzędowi ds. komunikacji i mediów. Operator miał w swoim portfolio oferty, gdzie korzystanie z niektórych usług/aplikacji nie powodowało zużycia pakietu danych, a z innych już tak i mogło skutkować mniejszą prędkością internetu lub brakiem możliwości korzystania z niego poza usługami i aplikacji objętymi stawką zerową. Urząd orzekł, że oferty naruszają unijne prawo i nakazał je wycofać. Telenor zaskarżył decyzję do sądu, a ten zwrócił się do unijnego trybunału.

źródło: wirtualnemedia.pl

Sprawdź najnowsze wpisy