ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UOKiK praktyki nadawców TV

UOKiK sprawdzi praktyki nadawców TV – „napływają liczne skargi”

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, poinformował dziś, że sprawdzi praktyki stosowane przez nadawców TV. Choć sprawa dotyczy relacji między nadawcami a operatorami, to w ostatecznym rozrachunku na nieuczciwych praktykach mogą tracić także konsumenci.

Jakie praktyki nadawców TV chce sprawdzić UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił sprawdzić, jakie relacje panują między nadawcami TV a operatorami. W szczególności chodzi tu o platformy cyfrowe oraz o telewizje kablowe. Prezes UOKiK zweryfikuje strukturę rynku, m.in. to, czy nadawcy nie dyskryminują konkretnych operatorów i nie wykorzystują swojej dominującej pozycji. Urząd zbada również wpływ zachowania nadawców na ofertę, którą operatorzy kierują do konsumentów.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływają liczne skargi, przeważnie od operatorów, którym przeszkadza sposób sprzedaży programów przez nadawców. Według operatorów, nadawcy nie pozwalają im wykupić pojedynczych programów lub postępują tak, by tego typu zakup był nieopłacalny. Zgodnie z tą wersją operatorzy muszą nabywać interesujące kanały w pakiecie z tymi, które są nieatrakcyjne dla klienta. Wielu konsumentów – odbiorców telewizji ma problem z dostępem do swoich ulubionych programów: muszą wykupić je w pakiecie z takimi, które zupełnie ich nie interesują. Pakiety mogą być narzucane również sieciom kablowym, zaś koszt przerzucany na konsumenta, który niejednokrotnie otrzymuje ofertę diametralnie odbiegającą od jego realnych potrzeb jako widza – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Play ogłasza datę końca 2G i 3G – kiedy stare telefony wyrzucimy na śmietnik?

UOKiK przypomina, że prawo antymonopolowe zabrania zachowań naruszających konkurencję. Prowadzone postępowanie ma charakter wyjaśniający i nie jest prowadzone przeciwko konkretnym nadawcom. UOKiK zaznacza jednak, że jeśli okaże się, że któreś przedsiębiorstwo naruszyło prawo, to zostaną mu postawione zarzuty.

źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze wpisy