Nadchodząca ustawa o cyberbezpiczeństwie może naprawdę namieszać na polskim rynku. Co gorsza, jedynie w negatywnym znaczeniu. Dokładnie o tym, czym ona jest oraz jaki może mieć wpływ na rozwój sieci w Polsce, napisał już Bartosz. Również Ryszard Hordyński, który jest dyrektorem do spraw strategii i komunikacji w Huawei Polska dość obszernie się wypowiedział na ten temat z punktu widzenia producenta. Natomiast sam Huawei wystosował list otwarty do Polaków. Jak jednak ten problem wygląda z perspektywy polskich operatorów? Play zabrał głos w tej sprawie.

Play o 5G w Polsce bez Huaweia

Play o 5G w Polsce bez Huaweia
Fot. Huawei

Operator wystosował dość obszerny komunikat, w którym szacuje koszty takich zmian prawnych. Stwierdza w nim otwarcie, że konsekwencje są mniej groźne, niż pierwotnie zakładano. Warto jednak zwrócić uwagę, że operator i tak wspomina o dość zaporowej kwocie nowych przepisów.

Zobacz też: YouTube przygotowuje sekcję dla zaplanowanych transmisji

Oto treść komunikatu:

Rada Dyrektorów Play Communications S.A. („Spółka”) niniejszym przedstawia szacunki dotyczące wpływu możliwych ograniczeń dla Huawei we wdrażaniu usług 5G przez P4 sp. z o.o. („Play”), spółkę w 100% zależną od Spółki.

Wpływ na koszty może się różnić w zależności od czasu udostępnionego operatorom na wdrożenie niezbędnych zmian w ich sieciach. Play zakłada, na podstawie podobnych przypadków za granicą, że okres ten może wynosić 7 lat.

Po przeanalizowaniu potencjalnych scenariuszy przez Play Spółka przewiduje, że maksymalny zakres ograniczeń w perspektywie 7-letniej pociągnie za sobą dodatkowe łączne inwestycje w wysokości około 0,9 mld zł, czyli znacznie poniżej krążących ostatnio spekulacji medialnych.

Ten maksymalny wpływ na koszty obejmuje wymianę warstwy 4G, przeniesienie sprzętu sieciowego oraz wymianę sprzętu radiowego Huawei 4G i 5G po ich całkowitej amortyzacji.

Warto przypomnieć, że Spółka korzysta z usług dwóch dostawców sieci (Huawei i Ericsson), a proces wymiany rozpoczęła już od wdrożenia niezależnej sieci rdzeniowej dla 5G, która ma zostać zakończona w przyszłym roku i jest objęta obecnym planem inwestycyjnym. […]

Pomimo wpływu ewentualnego ograniczenia wykorzystywania sprzętu Huawei, całkowity stosunek gotówkowych nakładów inwestycyjnych do przychodów Spółki pozostanie w zakresie porównywalnych wskaźników dla rynku telekomunikacyjnego po zakończeniu przyspieszonej budowy własnej sieci do końca 2021 roku.

Źródło: Play

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.