Stało się! ARM właśnie trafiło pod skrzydła Nvidii. Po tygodniach spekulacji oraz ostrzeganiu władz Wielkiej Brytanii przez jednego ze współzałożycieli o tragicznych konsekwencjach tego przejęcia. Huawei również może czuć się zagrożony, gdyż cała technologia ARM należy teraz do firmy z USA. To oznacza, że może on zostać od niej odcięty jednym skinieniem palca Donalda Trumpa. Skupmy się jednak na samym zakupie i konsekwencjach dla Nvidii i samego ARM.

Nvidia przejęła ARM

Nvidia przejęła ARM

Przejmując ARM dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang oświadczył, że Nvidia zbuduje firmę komputerową na miarę czasów Sztucznej Inteligencji. Dzięki dostępowi do IP firmy ARM i architektury zestawów instrukcji ARM, która stanowi podstawę chipsetów opartych na technologii o tej samej nazwie, Nvidia będzie dążyć do opracowania własnych, niestandardowych procesorów. Te będą sercem nowoczesnych centrów danych, rozwiązań AI, Big Data, autonomicznych pojazdów czy superkomputerów. Co ciekawe nie ma tu mowy o procesorach dla smartfonów. Producenci tacy jak MediaTek, Qualcomm i Samsung mogą więc przynajmniej chwilowo odetchnąć z ulgą.

Zobacz też: Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie – cofniemy się o całe lata, jeżeli rząd tak zdecyduje

Nvidia ogłosiła, że doszła do porozumienia z SoftBank w sprawie nabycia Arm Limited, w transakcji wartej 40 miliardów dolarów, finansowanej przy użyciu akcji zwykłych i gotówki. Podczas gdy Nvidia przejmie Arm i jego lukratywny portfel IP, transakcja nie obejmuje Arm IoT Services Group, która pozostanie w SoftBanku. Dodatkowo poprzedni właściciel ARM zaznacza, że nadal będzie inwestował w Arm poprzez swój udział w Nvidii, który ma być mniejszy niż 10 procent. Oczywiście takie przejęcie nie jest natychmiastowe. Nvidia zauważa, że transakcja może trwać nawet do 18 miesięcy. Jej pełna finalizacja będzie wymagała zgody regulatora z Wielkiej Brytanii, Chin, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Nvidia oświadczyła, że będzie nadal dążyć do zachowania neutralności RMI w zakresie udzielania licencji na swoje IP. 

Model biznesowy Arm jest genialny. Będziemy utrzymywać otwarty model licencjonowania i neutralność wobec klientów, obsługując klientów z każdej branży na całym świecie, a także dalej rozszerzać portfolio licencjonowania własności intelektualnej firmy Arm o wiodące na świecie technologie Nvidia w zakresie procesorów graficznych i AI.

— Napisał Jensen Huang w liście do pracowników Nvidia.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.