Co prawda do tej pory jako chińskie TSMC określaliśmy głównie firmę SMIC. Prawda jest jednak taka, że Chiny nie ograniczają się tylko do jednej firmy produkującej procesory. O HSMC nie wspominaliśmy tylko dlatego, że producent do tej pory siedział cicho i nie chwalił się swoimi osiągnięciami. Okazuje się, że to wcale nie była kwestia skromności włodarzy tego przedsięwzięcia. Otóż HSMC najzwyczajniej w świecie nie ma powodów do zadowolenia.

Poważne problemy HSMC

Poważne problemy HSMC

Państwowa chińska firma Wuhan Hongxin Semiconductor Company (HSMC), zajmująca się produkcją układów scalonych, napotkała poważne problemy finansowe. Te wstrzymały budowę zakładu produkcyjnego w Strefie Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego w Wuhan. Nastąpiło to po tym, jak podwykonawcy budowlani nie otrzymali na czas płatności za budowę zakładu, a firma miała trudności z pozyskaniem technologii produkcji w związku z amerykańskimi sankcjami. Co ciekawe wstrzymanie budowy przez HSMC następuje po zainwestowaniu 15,6 mld juanów (około 8,57 mld PLN) w 2019 roku. I to mimo faktu, że raporty sugerują dodatkowe 8,7 mld juanów (4,8 mld PLN) w 2020 roku. 

Zobacz też: Apple One – gigant szykuje pakiety subskrypcji, które połączą wszystkie usługi

Obawy związane z opóźnieniami w budowie zakładu HSMC w Wuhan pojawiły się w dokumencie Analiza operacji gospodarczych na polu inwestycyjnym i budowlanym w rejonie jeziora Dongxi w pierwszej połowie roku. Został on wydany przez chiński rząd pod koniec lipca. W raporcie wspomniano o luce w finansowaniu spowodowanej przerwaniem łańcucha kapitałowego projektu. Podkreślono przy tym, że podwykonawcy odpowiedzialni za ukończenie obiektu nie zapłacili swoich należności, a następnie projekt obarczony był ryzykiem opóźnienia lub zaniechania realizacji. Chiny muszą zacząć podchodzić do kwestii samowystarczalności w sposób bardziej racjonalny. Możliwe, że wiele innych projektów w Państwie Środka skończy podobnie.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.