Square jest firmą, która świadczy usługi finansowe wokół kryptowalut. Właśnie powołała ona organizację non-profit, której celem jest pomoc członkom społeczności kryptokurwalutowej w zbiorowym zwalczaniu trolli patentowych. Podobne sojusze patentowe dla innych technologii okazały się skuteczne w odstraszaniu tych szkodliwych firm i pobudzaniu innowacji na przestrzeni lat. Dlatego też nie ma powodów, by sądzić, że system nie zadziała również w odniesieniu do wirtualnych pieniędzy.

COPA uchroni kryptowaluty przed trollami patentowymi

COPA kryptowaluty trolle patentowe

Cryptocurrency Open Patent Alliance (COPA) to konsorcjum osób i firm, których jedynym celem jest rozwój branży i technologii kryptowalut. Chcą to osiągnąć poprzez usuwanie patentów jako przeszkody dla innowacji. Jak ma to działać? Otóż członkowie COPA zgadzają się połączyć wszystkie swoje patenty związane z kryptografią, aby stworzyć wspólną bibliotekę patentową. W ten sposób chcą je chronić przed przejęciem przez trolle patentowe. Członkowie muszą również zgodzić się, aby nie wykorzystywać swoich patentów kryptograficznych przeciwko innym, oczekując, że będą bronić się przed trollami patentowymi. Takie podejście skutecznie czyni patenty członkowskie swobodnie dostępnymi dla każdego, kto z nich korzysta.

Zobacz też: Wrześniowe promocje smartfonów Xiaomi: Redmi Note 8T, Mi Note 10 Lite i inne

Co ciekawe nie ma żadnej bariery wejścia. To oznacza, iż każdy, od osób indywidualnych i startupów do wielkich korporacji, może się przyłączyć i swobodnie korzystać z zawartych tam patentów. Grupa będzie nadzorowana przez dziewięcioosobowy komitet, składający się z trzech członków ze społeczności kryptograficznej i open source, trzech z firm założycielskich i pozostałych trzech z innych członków. Ci zostaną wybrani na podstawie konsultacji ze społecznością i członkami założycielami. Osoby zainteresowane przystąpieniem do sojuszu mogą dowiedzieć się więcej i podpisać umowę członkowską na stronie internetowej COPA.

Źródło: COPA

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.