Kradzież prądu jest zjawiskiem, które szczególnie nasila się zimą, jednak spółka Tauron już w wakacje rozpoczęła nową strategię zwalczania tego procederu. Znany dostawca energii przypomniał też, co grozi za nielegalny pobór prądu i dlaczego to tak groźne zjawisko.

Czym jest kradzież prądu i jak Tauron chce walczyć z tym zjawiskiem?

Nielegalny pobór prądu to groźne zjawisko, które grozi porażeniem ludzi lub wywołaniem pożaru. Kradzież energii najczęściej wiąże się z uszkodzeniem już istniejącej instalacji elektrycznej w budynku. Ludzie montują prowizoryczne podłączenia, które nie spełniają zasad bezpieczeństwa. Powoduje to zagrożenie dla osób nielegalnie pobierających prąd, ale także dla ich sąsiadów. Zjawisko nasila się zimą, kiedy energia jest wykorzystywana do ogrzewania budynków.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Jak Tauron chce walczyć ze zjawiskiem kradzieży prądu? Od lipca wykorzystujemy w naszej codziennej pracy aplikację, która po wprowadzaniu odpowiednich parametrów w zautomatyzowany sposób wskazuje potencjalne punkty, w których może występować kradzież prądu – tłumaczy Leszek Wojtachnio, dyrektor ds. technicznych w Tauron Dystrybucja Pomiary. Wyselekcjonowane przy użyciu aplikacji obiekty są wybierane do sprawdzenia przez pracowników technicznych w pierwszej kolejności.

Czytaj także: Tauron przygotował lekcje na temat OZE dla dzieci

Nielegalny pobór energii to czyn zabroniony. Podlega on karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Osoby nielegalnie pobierające prąd mogą także otrzymać kary finansowe. Tauron prowadzi na szeroką skalę kontrole, które w ubiegłym roku ujawniły 4 tysiące przypadków nielegalnego poboru prądu. Firma zachęca, by podejrzenia kradzieży prądu w swojej okolicy zgłaszać pod numerem telefonu 32 606 0 616.

źródło: informacja prasowa
Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.