Ponieważ rząd Wielkiej Brytanii planuje usunąć wszystkie komponenty Huaweia z infrastruktury kraju do roku 2027, to państwo to może stanąć w obliczu nawet 3-letniego opóźnienia. Zarówno to, jak i wymiana sprzętu może kosztować Wyspy ponad 18,2 mld funtów, czyli około 87,61 mld PLN. Tak przynajmniej wynika z raportu Assembly Research. Mowa jest więc o kwocie wręcz niewyobrażalnej nie tylko z perspektywy szarego człowieka. Jest to równowartość niemal 1/5 budżetu Polski na rok 2020.

Tyle kosztuje zrezygnowanie z Huaweia przez Wielką Brytanię

Tyle kosztuje zrezygnowanie z Huaweia przez Wielką Brytanię

Warto tu przypomnieć, że Huawei został wcześniej objęty zakazem dostarczania sprzętu sieciowego 5G w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe chiński gigant technologiczny otrzymał początkowo zielone światło, chociaż z pułapem rynkowym. Jednak presja ze strony Parlamentu i USA spowodowała, że wkrótce potem decyzja została uchylona. Obecnie kraj ten planuje usunięcie z kraju wszystkich technologii wyprodukowanych przez Huaweia. Teraz dowiedzieliśmy się, ile to będzie kosztowało obywateli Zjednoczonego Królestwa.

Zobacz też: 3 GB internetu dla klientów T-Mobile w ramach akcji Happy Fridays

W sprawozdaniu stwierdza się również, że oczekiwane obecnie przez rząd roczne opóźnienie wprowadzenia na rynek 5G może kosztować gospodarkę olbrzymią sumę. Szacuje się, że będzie to 18,2 mld funtów, przy czym około 10 mld funtów korzyści w zakresie wydajności nie zostanie osiągniętych. Podobnie, nawet sektor telefonii komórkowej straciłby szansę na wygenerowanie około 4,7 mld funtów, podczas gdy branże powiązane również prawdopodobnie straciłyby 2 mld funtów. Co więcej, oprócz tego, że w ciągu 10 lat (od 2020 do 2030 r.oku) nie uda się osiągnąć szacunkowego przyrostu PKB w wysokości 173 mld funtów, to opóźnienie we wprowadzaniu 5G może mieć również potencjalny wpływ na innowacje. 

Victor Zhang, wiceprezydent Huawei, stwierdził:

Te nowe badania pokazują, jak administracja amerykańska bezpośrednio wpłynęła na brytyjską gospodarkę. Położyło to kres przywództwu Wielkiej Brytanii w 5G, powstrzymując kraj przed realizacją swojego pełnego potencjału w nadchodzących latach.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.