Przejście Apple na ARM jest przez wielu uważane za podejście przełomowe i innowacyjne. Prawda jest jednak taka, że Google ze swoimi Chromebookami już znacznie wcześniej miało romans z tą architekturą. Mimo że wsparcie zostało zachowane, to producenci komputerów skupili się wokół procesorów Intela i AMD. Jednak to może się już wkrótce zmienić dzięki naszemu ulubionemu producentowi procesorów z odległego Tajwanu.

Chromebooki z MediaTekiem

Chromebooki z MediaTekiem

MediaTek miał dość imponujący rok na rynku telewizorów i smartfonów. Firma interesuje się także rynkiem komputerów. Producent już jakiś czas temu nawiązał współpracę z Intelem odnośnie do modemów dla laptopów. Teraz jednak postanowił sam zawojować rynek jako dostawca procesorów. Oczywiście, już wcześniej jego układy gościły w laptopach, były to jednak typowe konstrukcje smartfonowe. W nowym raporcie mówi się o planach wprowadzenia na rynek nowego procesora dla niedrogich Chromebooków. Co więcej, nie są to tylko zwykłe plotki. Co prawda pierwotnie wiadomość ta pochodziła jedynie od tajwańskiego portalu TechNews. Jednak wkróce wiceprezes i dyrektor generalny MediaTek Smart Device Business Group potwierdził te informacje podczas konferencji Educational Digital Transformation. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez firmy Acer, Google, MediaTek oraz Quanta. Można się więc spodziewać, że wiemy, u jakiego producenta jako pierwsze zadebiutują te układy.

Zobacz też: Przyciemniane szyby samochodowe z płynną regulacją jasności i zintegrowanym ekranem

Kierownik firmy ujawnił we wspólnym wywiadzie, że MediaTek planuje w tym celu wyprodukować dedykowany układ ARM, który zostanie wyprodukowany w procesie litograficznym 6 nm. Mimo że proces ten kojarzy się głównie z Samsungiem, to za jego produkcja będzie stało TSMC. Procesor dostanie nazwę MT8195 i dostanie bogaty zestaw możliwości. Mowa tu bowiem o wsparciu dla Wi-Fi 6 i 5G. Oczywiście wspierane mają być wszystkie standardy łączności komórkowej. Chromebook ze wbudowanym modemem? Brzmi świetnie! Dodatkowo dzięki temu, że te komputery są znacznie większe i lepiej chłodzone od smartfonów, to MediaTek nie będzie musiał iść na ustępstwa znane z tej klasy urządzeń. To natomiast sprawi, że produkcja tych układów będzie znacznie tańsza. Jeśli przy okazji układ ARM przełoży się na dłuższy czas pracy urządzenia, a producenci postawią na wygodną klawiaturę, to już wiem, na co wymienię swojego wysłużonego już Lenovo.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.