Izera wciąż bez fabryki

Ekspert punktuje plany produkcji samochodów Izera – „założenia są nierealne”

2 minuty czytania
Komentarze

Choć po długim oczekiwaniu w lipcu poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące polskich samochodów elektrycznych Izera, założenia projektu są nierealne w opinii części opinii publicznej, ale też niektórych ekspertów. Jedną z osób dostrzegających błędy w biznesowych planach marki Izera jest Jacek Karcz, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej.

Według eksperta, założenia dotyczące produkcji samochodów Izera są nierealne

źródło: izera.pl

Cytowany przez portal Businessinsider.com.pl Jacek Karcz przyznaje, że pomysł tworzenia polskich aut elektrycznych jest słuszny. Zdaniem ekonomisty, lepszym rozwiązaniem byłoby jednak składanie w naszym kraju już zaprojektowanego wcześniej modelu na licencji, podobnie jak kiedyś w przypadku polskiego Fiata. Pozwoliłoby to oszczędzić czas i pieniądze oraz przejść do rozwijania już istniejących technologii, zamiast wyważania otwartych drzwi i tworzenia od podstaw czegoś, co już zostało wymyślone w przeszłości.

Jacek Karcz uważa także, że data uruchomienia produkcji Izery, jak również jej koszty i wielkość są nierealne. Ekspert porównuje sytuację polskiej marki samochodów elektrycznych do Tesli. Tesla rozpoczęła działalność w 2003 roku, a dopiero w 2016 roku osiągnęła poziom ok. 100 tysięcy aut rocznie. Mimo że pierwszy samochód firma stworzyła z doświadczonym projektantem ekskluzywnych samochodów. Co z Izerą? Electromobility Poland istnieje od czterech lat i dopiero kilka tygodni temu pokazała prototypy pojazdów.

Czytaj także: Przyszłość aut elektrycznych w Polsce – czy czeka nas przełom?

Prezes ElectroMobility Poland chce, żeby pierwsze egzemplarze Izery zjechały z taśmy produkcyjnej w III kwartale 2023 roku. Już w przyszłym roku na Śląsku ma natomiast powstać fabryka i linia produkcyjna. Izera ma być produkowana na Śląsku, co może mieć związek z planowanymi zmianami na rynku pracy w tym regionie. Chodzi o ewentualne zamykanie kopalń – część zwalnianych górników mogłaby znaleźć pracę w fabryce aut elektrycznych. W najbliższych latach przekonamy się, czy rozwój Izery idzie zgodnie z planem, czy może eksperckie obawy się potwierdzą.

źródło: Business Insider / PAP

Motyw