ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chiny odczuły ulgę po wyborach w USA

USA ma na oku SMIC – dni chińskiego TSMC są policzone?

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Okazuje się, że jakakolwiek współpraca z Huaweiem sprawia, że dana firma staje się nowym celem Stanów Zjedonoczonych. Chińska firma SMIC, która produkuje procesory może się wkrótce o tym dość boleśnie przekonać. Otóż wedle deklaracji USA SMIC opiera się na amerykańskim sprzęcie do produkcji swoich układów. W związku z tym ma ona dołączyć do Huaweia i ZTE na liście przedsiębiorstw zablokowanych. Wszystko przez to, że produkuje układy Kirin 710A.

SMIC na celowniku USA

SMIC na celowniku USA

Blokada SMIC może poważnie zaszkodzić Huawei, biorąc pod uwagę, że firma produkuje budżetowe układy HiSilicon Kirin. Obecnie SMIC jest jedyną opcją pozostałą dla Huaweia biorąc pod uwagę, że został on odcięty od wszystkich innych producentów procesorów. Amerykański Departament Obrony rozważa, czy producent chipsetów wspomaga chiński aparat wojskowy i obronny. Twierdzi on, że SMIC współpracował z dużą chińską firmą obronną i że naukowcy uniwersyteccy związani z wojskiem dostosowali swoją pracę do technologii SMIC. Firma zaprzeczyła jednak tym zarzutom. To się jednak nie zda na zbyt wiele. Przykład Huaweia pokazuje, że USA nie potrzebuje dowodów w takiej sytuacji.

Zobacz też: Oto lista gier, które zostaną ulepszone dla PlayStation 5 i Xbox Series X

Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), z siedzibą w Szanghaju, została założona w 2000 roku. Niedawno zebrała około 7,8 miliarda dolarów w ramach wtórnego notowania na Star Market w lipcu, co czyni ją największą ofertą publiczną w Chinach w ciągu dekady. W tym celu firma wycofała się z nowojorskiej giełdy papierów wartościowych. Mimo że firma znajduje się w pierwszej piątce największych producentów półprzewodników na świecie, jest daleko w tyle za konkurentami pod względem technologicznym. Podczas gdy tacy jak TSMC i Samsung rozpoczęli produkcję chipsetów 5 nm, SMIC nadal używa procesu 14 nm do produkcji chipów do smartfonów. Możliwe, że wkrótce utraci i tę możliwość.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy