UOKiK bierze się za Allegro i wszczyna postępowanie wyjaśniające, które ma dotyczyć praktyk stosowanych przez platformę sprzedażową. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma bliżej przyjrzeć się zasadom naliczania prowizji przez Allegro. Wszystko dlatego, że do UOKiK zaczęły napływać skargi od użytkowników Allegro, którym nie podobają się praktyki stosowane przez platformę.

UOKiK bierze się za Allegro

UOKiK bierze się za Allegro
Allegro

Prowizje na Allegro to temat, który wywołuje ogromne emocje, a szczególnie teraz. Firma zdecydowała się na naliczanie prowizji od sprzedaży łącznie z kosztami wysyłki, co nie spodobało się osobom regularnie korzystającym z platformy i sprzedającej tam swoje produkty. Co ciekawe lub też niepokojące, taka prowizja od sprzedaży łącznie z kosztami wysyłki, nie jest naliczana w opcji Smart. UOKiK bierze się za Allegro i wszczyna postępowanie wyjaśniające, by sprawdzić, czy platforma nie wykorzystuje swojej pozycji do budowania monopolu na rynku.

Branża e-commerce rozwija się dynamicznie – na to przyspieszenie miała również wpływ sytuacja związana z epidemią Covid-19, w wyniku której konsumenci wybierali ten kanał sprzedaży. Ze względu na intensywny rozwój handlu internetowego przyglądamy się praktykom stosowanym na tym rynku. W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zobacz też: W PUBG w Indiach już nie zagrasza – kolejne aplikacje trafiają na czarną listę.

UOKiK sprawdzi także zasady zwrotów pobranych prowizji, gdy nie doszło do zakupu, a także same zasady Allegro Smart. Warto tutaj dodać, że takie postępowanie nie jest prowadzone przeciwko konkretnemu podmiotowi, ale „w sprawie”. Jeżeli jednak urząd dopatrzy się działań wzbudzających podejrzenia, sprawa może potoczyć się już zupełnie inaczej.

Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji – dodaje Tomasz Chróstny

Źródło: UOKiK

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.