ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Gingerbread najpopularniejszą wersją Androida

Autor: Paweł Cebula Kategoria: Newsy
Android

Dość tradycyjnie na początku kolejnego miesiąca pojawiają się statystyki, które mają na celu przedstawienie aktualnej fragmentacji Androida. Okazuje się, że trzeba było niemal dokładnie roku, aby Gingerbread funkcjonował na ponad połowie urządzeń z systemem Android.

Android 2.3 Gingerbread zadebiutował niemal równo rok temu, stopniowo zwiększając swoje udziały względem wcześniejszych wersji tego systemu. Kolejni producenci smartfonów wydając aktualizacje oprogramowania przyczyniali się do zwiększenia udziałów Gingerbreada. W ciągu ostatniego miesiąca, Android 2.3 zwiększył swoje udziały o 7.7 procenta.

Android-fragmentacja-grudzien

Nadal duża część urządzeń wykorzystuje Androida 2.2 Froyo – system ten został wykryty w przypadku 35.3 procenta wszystkich telefonów i tabletów logujących się do Marketu. Android 2.1 Eclair znajduje się na 9.6 procenta urządzeń. Sporym zaskoczeniem są bardzo słabe wyniki Honeycomba – zaledwie 2.4 procenta.

Statystyki nie uwzględniły najnowszej wersji Androida – 4.0 Ice Cream Sandwich. Taka sytuacja nie powinna dziwić – póki co system jest dostępny na bardzo niedużej liczbie urządzeń. Prawdopodobnie już na początku stycznia w zestawieniu pojawi się najnowsza wersja Androida.

Android-fragmentacja-grudzien-2

Sporym znakiem zapytania jest to, ile czasu będzie potrzebował ICS, aby wyprzedzić Gingerbreada. Na takim stanie rzeczy zależy wielu firmom, jak i samym użytkownikom. Nie bez znaczenia jest to, że kod źródłowy następcy Gingerbreada jest otwarty, a sam system jest kompatybilny zarówno z tabletami, jak i smartfonami.

Rynek tabletów i smartfonów z Androidem rozrasta się w bardzo dynamiczny sposób. Zdaniem wielu osób istnieje spora szansa, że Ice Cream Sandwich będzie jedną z najszybciej zyskujących na popularności wersji Androida. Nie bez znaczenia jest również wsparcie ze strony twórców ROM-ów. Cyanogen jakiś czas temu zapowiedział, że CM9 zostanie udostępniony dla wszystkich urządzeń, które otrzymały CM7.

Możliwość oceny, jak wygląda dynamika wzrostu popularności nowego Androida otrzymamy już pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku.

źródło: AndroidCentral

Sprawdź najnowsze wpisy