Osoby niewidome i niedowidzące są odcięte nie tylko od świata fizycznego, ale również wirtualnego. Stanowią one na tyle mały odsetek, że producenci sprzętu i oprogramowania rzadko biorą je pod uwagę. Na szczęście w ostatnich latach zaczęło się to zmieniać. Jednak to, że jest o wiele lepiej niż kiedyś, nie oznacza, że jest dobrze. Google dołożyło właśnie kolejną cegiełkę w poprawę funkcjonowania takich osób w cyfrowym społeczeństwie. Firma sprawiła, że Dokumenty Google stały się przyjazne dla niewidomych.

Dokumenty Google przyjazne dla niewidomych i niedowidzących

Dokumenty Google przyjazne dla niewidomych
Fot. Google Dokumenty

Google ułatwia poruszanie się po dokumentach, arkuszach i slajdach za pomocą monitorów Braille’a i oprogramowania do werbalizacji. Nowe ulepszenia obejmują skrót klawiaturowy do przełączania obsługi alfabetu Braille’a, większą dokładność werbalizacji oraz słowne komunikaty o błędach w pisowni i gramatyce. W przeszłości użytkownicy musieli włączać i wyłączać obsługę alfabetu Braille’a poprzez menu Dostępność w dokumentach, arkuszach lub slajdach. O ile dla osoby widzącej takie rozwiązanie wydaje się naturalne, to już osoby z poważnymi problemami ze wzrokiem miały z tym poważny problem. Nowy skrót klawiaturowy Ctrl+Alt+H lub CMD+Option+H na komputerze Mac, oszczędza użytkownikom szukania w menu Dostępność za każdym razem, gdy chcą włączyć obsługę alfabetu Braille’a.

Zobacz też: Przestrzeń dla dzieci to nowy pomysł Google na nadanie tabletom sensu

Ulepszona obsługa werbalizacji sprawia, że użytkownicy zawsze znają swoje położenie kursora podczas nawigacji w dokumentach. Dokumenty, arkusze i slajdy ogłaszają teraz miejsce, do którego przesuwa się kursor, wraz z zawartością dowolnej tabeli, slajdu lub komórki. Najnowsza aktualizacja dodaje również obsługę werbalizacji obrazów, błędnej pisowni i błędów gramatycznych w dokumentach. Jest to coś, co już dawno powinno być dostępne dla tego programu. Aby móc w pełni skorzystać z nowych funkcji należy zaktualizować swoją przeglądarkę i technologie wspomagające. 

Źródło: reviewgeek

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.