Naukowcy podczas ekspedycji w Peru na płaskowyżu Altiplano odkryli ogromne skamieniałe drzewo zakopane na trawiastej równinie. Skamieniałości roślinne z wysoko położonych miejsc w południowym Peru przypominają, że środowisko Andów zmieniło się znacząco w ciągu ostatnich 10 milionów lat. Co ciekawe, zmiany odnotowane w tych skamielinach nie zazębiają się z modelami klimatycznymi. To oznacza, że musiało tam dojść do czegoś jeszcze.

Ślady tajemniczej katastrofy naturalnej w Peru

Ślady tajemniczej katastrofy naturalnej w Peru

Badaczka Camila Martinez stwierdziła, że podczas wyprawy zebrano setki próbek skamieniałych drzew, liści i pyłków. Skamieniałości pokazują, że były żywe, gdy ekosystem był bardziej wilgotny, niż przewidywały modele klimatyczne z przeszłości. Dodała, że prawdopodobnie nie ma porównywalnego współczesnego ekosystemu, w którym temperatury byłyby wyższe, niż ten z czasów, kiedy skamieniałości były zdeponowane 10 milionów lat temu. Badacze stwierdzili, że anatomia skamieniałego drzewa jest bardzo podobna do anatomii roślin w dzisiejszych nisko położonych lasach tropikalnych. Kiedy skamieniałe drzewa były żywe, naukowcy uważają, że obszar ten znajdował się prawdopodobnie zaledwie 2 tysiące metrów nad poziomem morza. Dzisiaj płaskowyż leży około 4 tysiące metrów nad poziomem morza i ma wyjątkowo suchy klimat.

Zobacz też: Samsung sprzedaje swoją fabrykę wyświetlaczy LCD

Zespół twierdzi, że skamieniałości z tych samych miejsc, które mają 5 milionów lat, potwierdzają, że już wtedy narodził się ekosystem, który obecnie dominuje nad płaskowyżem wysokogórskim Andów. Te młodsze próbki pyłków pochodzą głównie z traw i ziół, a nie z drzew. Zapisy kopalne z tego obszaru mówią naukowcom, że wysokość i roślinność gwałtownie się zmieniają w stosunkowo krótkim czasie. Badacze twierdzą, że potwierdza to hipotezę, iż wzrost tektoniczny regionu następował w szybkich impulsach. Zespół uważa również, że wypiętrzenie andyjskie odegrało kluczową rolę w kształtowaniu klimatu Ameryki Południowej. Najprawdopodobniej to właśnie one są efektem nagłych zmian i ową katastrofą odpowiedzialną za zmianę ekosystemu. Ta teza jednak wciąż wymaga potwierdzenia.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.