ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
sprzedają iphone'a za 13 zł

Podrobili stronę Allegro i „sprzedają” m.in. iPhone’a za 13 zł – nie dajcie się nabrać

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W sieci pojawiło się oszustwo związane z Allegro oraz kilkoma popularnymi bankami. Oszuści sprzedają m.in. iPhone’a za 13 zł, a także inną elektronikę w okazyjnej cenie. Oczywiście osoba chętna na dokonanie zakupu nigdy nie dostanie zamówionego urządzenia. Może za to przez swoją nieuwagę przekazać dane potrzebne do odzyskania dostępu do konta bankowego przestępcom.

CERT Polska ostrzega – sytuacja, w której ludzie sprzedają iPhone’a za 13 zł, nie zdarza się zbyt częto

Uwaga! Ostrzegamy przed fałszywymi aukcjami Allegro elektroniki w bardzo atrakcyjnych cenach. Cybeprzestępcy zwabiają…

Opublikowany przez CERT Polska Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

O oszustwie poinformował na swoim facebookowym profilu CERT Polska. To zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, działający w strukturach instytutu badawczego NASK.

Oszuści podrabiają stronę Allegro / Allegro Lokalnie. Na pierwszy rzut oka witryna wygląda na autentyczną. Wystarczy popatrzeć jednak na pasek z adresem strony, by zorientować się, że coś jest nie tak. Miejsce w sieci, w którym się znaleźliśmy, z Allegro nie ma nic wspólnego poza szatą graficzną. Linki do podejrzanie atrakcyjnych ofert oszuści publikują wraz z krótkim opisem na facebookowych grupach. Co się stanie, gdy ktoś kliknie link, nie zorientuje się, że jest na fałszywej stronie, a następnie wybierze opcję kup teraz? Ofiara jest przekierowywana do kontrolowanego przez przestępców panelu bankowości elektronicznej, gdzie pozyskiwane są dane potrzebne do odzyskania dostępu do konta bankowego (PESEL, nazwisko panieńskie matki) – wynika z ustaleń CERT Polska. Obecnie celem oszustów są osoby mające konta w bankach Millennium, MBank, Pekao, PKO oraz ING.

Czytaj także: T-Mobile ostrzega przed wyłudzeniami SMS – „otrzymaliśmy wiele zgłoszeń”

CERT Polska w opublikowanym poście przypomina, że bardzo rzadko zdarza się, by ktoś naprawdę sprzedawał iPhone’a za 13 zł. Instytucja zachęca też do ostrzegania znajomych przed oszustwem.

Sprawdź najnowsze wpisy