Największym problemem w przypadku nadajników 5G mmWave jest ich niewielki zasięg transmisji. Tak było jednak do niedawna. Qualcomm ogłosił właśnie przełom w zakresie transmisji mmWave, osiągając z powodzeniem połączenie 5G na odległość 3,8 kilometra. Jest to ponad dwa razy większy zasięg niż pierwotnie obiecywany przez system antenowy QTM527 o dużym zasięgu w ubiegłym roku i o wiele większy niż w przypadku istniejących już rozwiązań.

Qualcomm podwoił zasięg 5G mmWave

Qualcomm podwoił zasięg 5G mmWave

Ważne jest, aby spojrzeć na dzisiejsze wiadomości z szerszej perspektywy. Ten rekord ten jest specyficzny dla modemów szerokopasmowych, a nie dla smartfonów. Qualcomm podkreśla to osiągnięcie jako dowód na to, że mmWave jest opłacalne jako stacjonarne rozwiązanie dostępu bezprzewodowego. Może to umożliwić operatorom oferowanie internetu stacjonarnego 5G na obszarach wiejskich, podmiejskich i miejskich. Częstym problemem w wielu mniejszych miejscowościach jest brak infrastruktury pozwalającej na sensowną przepustowość i skazywanie ludzi na internet radiowy marnej jakości i obarczony limitami. Takich miejsc jest w Polsce bardzo dużo. I fakt, że część wiosek dostała światłowód, tego nie zmienia.

Zobacz też: Chiny nie chcą sprzedaży TikToka – nowe przepisy znacznie ją utrudniają

Udany test został przeprowadzony w Regional Victoria w Australii, prawdopodobnie przy minimalnych zakłóceniach fizycznych pomiędzy urządzeniami nadawczymi i odbiorczymi. Fala milimetrowa 5G ma potencjał, aby być najszybszą składową nowego standardu. To właśnie ona oferuje przepustowości umożliwiające transmisję wielu gigabitów na sekundę. Wszystko to dzięki ogromnym blokom dostępnego widma bezprzewodowego. Niestety, do tej pory mmWave z trudem docierało do urządzeń na duże odległości. To natomiast wymagało od operatorów rozmieszczenia dużej liczby stacji bazowych krótkiego zasięgu tylko po to, aby zapewnić jako takie pokrycie sieci. 

Przebieg testu

Test polegał na wykorzystaniu dwóch istniejących rozwiązań sprzętowych Qualcomma. Mowa tu o modemie Snapdragon X55 i antenie QTM527. Obydwa znalazły się wewnątrz domowego modemu szerokopasmowego, komunikującego się ze stacjami bazowymi Ericsson Air5121 i Baseband 6630, wzbogaconych o oprogramowanie rozszerzonego zasięgu. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących prędkości lub innych szczegółów połączenia. Jednak Qualcomm scharakteryzował udany test zasięgu jako pierwszy krok w wykorzystaniu mmWave do transmisji danych 5G rozszerzonego zasięgu. Firma wcześniej zauważyła, że operatorzy byliby w stanie dostarczyć do 7 Gbps prędkości pobierania danych. Oczywiście pod warunkiem, że QTM527 mógł uzyskać dostęp do pełnego pasma 800 MHz mmWave. Istniejący sprzęt wieżowy osiągnął prędkość 4,3 Gbps dla jednego urządzenia lub 8,5 Gbps dla dwóch urządzeń.

Źródło: venturebeat

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.