Domowe Zasady Ekranowe to pomysł, którego wprowadzenie proponują rodzicom podmioty zaangażowane w kampanię społeczną Zadbaj o dziecięcy mózg. Jej organizatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a partnerami – Fundacja Orange oraz Facebook Polska.

Na czym polegają domowe zasady ekranowe?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię Zadbaj o dziecięcy mózg. Jej cel to zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci. Kampania pokazuje też, jak ważne jest towarzyszenie dziecku i spędzanie z nim czasu bez urządzeń elektronicznych. Rekompensowanie dziecku braku rodzicielskiej uwagi przez udostępnianie ekranów i brak uważności na jego potrzeby może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu – argumentuje fundacja.

Domowe Zasady Ekranowe to zbiór reguł, jakie mogą wprowadzić rodzice. Określają one sposób i częstotliwość w używaniu takich urządzeń, jak smartfony czy tablety. Nie chodzi o to, by zakazywać dzieciom korzystania z elektroniki. Ważne jednak, by była ona w pewnym sensie dodatkiem do realnego życia, a nie je zastępowała. Przekaz kampanii Zadbaj o dziecięcy mózg zachęca do stawiania granic i weryfikowania, kiedy technologie są potrzebne lub przydatne, a kiedy niekoniecznie. Pokazujemy, że ekrany nie są złe, ale zbyt wcześnie udostępniane dzieciom i wykorzystywane bez umiaru mogą być zagrożeniem dla ich rozwoju i zdrowia – tak Łukasz Wojtasik z FDDS komentuje spot, który powstał na potrzeby kampanii.

Czytaj także: Nie zagub dziecka w sieci – Ministerstwo Cyfryzacji apeluje po raz kolejny

Kampania rozpoczęła się 27 sierpnia i potrwa do 8 października 2020 roku. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie internetowej domowezasadyekranowe.fdds.pl. Znajdują się na niej m.in. spoty promujące akcję oraz artykuły z poradami dla rodziców.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.