Samsung lubi chwalić się postępami w produkcji swoich układów pamięci. Z drugiej strony zwykle ma ku temu naprawdę duże podstawy. Koreańska firma rozpoczęła masową produkcję 16-gigabitowych mobilnych układów RAM LPDDR5. Przy okazji są to także pierwsze układy pamięci wykonane przy użyciu ekstremalnej litografii ultrafioletowej/ Ta wykorzystuje lasery i światłoczułe chemikalia do wytrawiania krzemu. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego EUV jest tak ważne, to zapraszam do przeczytania tekstu, który jest poświęcony Ekstremalnej Litografii Ultrafioletowej.

Samsung masowa produkcja 16 Gb RAM LPDDR5

Samsung masowa produkcja 16 Gb RAM LPDDR5

Samsung zyskuje dzięki EUV istotną przewagę nad rywalami. Dodatkowo wykorzystania tej technologii stanowi poważną przeszkodę rozwojową w skalowaniu układów pamięci. Ruch ten więc jest istotnym krokiem, który nie tylko umożliwił przekroczenie tej bariery, ale również otworzył przed Koreańczykami zupełnie nowe możliwości. Co więcej, przekłada się to także na osiągi samych układów pamięci, a nie tylko na ich pojemność. Transmisja danych wynosi teraz 6,4 Gb/s i jest o 16 procent szybsza niż 12-gigabitowe układy. Żeby tego było mało, to pakiet układów o pojemności 16 GB jest o 30 procent cieńszy w przypadku zastosowania gości 16 Gb. Dzięki temu w smartfoanch będzie więcej miejsca na pozostałe moduły.

Zobacz też: Doradzamy, jaki smartfon do 2500 zł kupić – sierpień 2020

Samsung stawia tę nową pamięć jako idealną dla flagowych smartfonów, w tym także tych pochodzących od konkurencji. Co więcej, smartfony to niejedyna grupa urządzeń, dla których nowe układy mają znaleźć zastosowanie. Dość oczywistą opcją są rzecz jasna tablety. Jednak Samsung uważa, że jego kości LPDDR 5 16 Gb znajdą swoje zastosowanie także w przypadku inteligentnych samochodów. Mają także trafić do systemów rozrywkowych w przypadku tych nieco głupszych pojazdów.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.