System Windows 10 H2 zapowiada się jako niewielkie wydanie, które naprawia wiele błędów wprowadzonych przez aktualizację Windows 10 May 2020. Problemy te często są dość… spektakularne. Niebieskie ekrany śmierci, źle działające peryferia… To wszystko jednak głupstwo. Najgroźniejszy z nich działa po cichu, jednak jest naprawdę groźny. Otóż może on znacznie skrócić żywotność dysku SSD. A w takim wypadku utracić można nie tylko pracę z kilku godzin, ale także cały dorobek. Dlatego też kopie zapasowe są tak ważne.

Windows 10 z błędem skracającym żywotność SSD

Windows 10 z błędem skracającym żywotność SSD

Nośniki SSD są dziś znacznie bardziej popularne niż dziesięć lat temu. Wszystko dzięki znacznemu spadkowi ceny, który sprawił, że są one przystępne nawet dla osób o ograniczonym budżecie. Jednak ich znacznie dłuższa żywotność także odgrywa tu istotną rolę. Wymiana klasycznego HDD na SSD uratowała już niejeden komputer przed wycieczką do kontenera z elektrozłomem. Często się okazuje, że to właśnie dysk był wąskim gardłem pracy komputera i to przez niego nasza maszyna była taka wolna. Sam mam w domu osobę, która chciała zmienić laptopa, a po wymianie dysku nie chce o tym już nawet słyszeć. Podejrzewam, że większość z Was również miała podobne doświadczenia w tej materii.

Zobacz też: MediaTek rozpoczyna istną batalię o Huaweia

Dlatego też ten problem jest aż tak poważny. Otóż okazuje się, że istnieje błąd w aplikacji narzędziowej Defrag w systemie Windows 10 2004, który decyduje się defragmentować dyski SSD znacznie częściej, niż to konieczne. To z kolei może skrócić ich żywotność. Zazwyczaj aplikacja regularnie wysyła polecenie Retrim na domyślnym harmonogramie lub ustawionym przez użytkownika, co pomaga dyskowi sprawniej wykonywać zapisy. Aplikacja defragmentuje również dyski SSD raz w miesiącu, co rzadko jest konieczne, ale może mieć wpływ na pewne scenariusze, głównie z powodu ograniczeń związanych z systemem plików NT. W przypadku aktualizacji systemu Windows 10 maja 2020 roku. Narzędzie Defrag nie oznacza, że wykonano zaplanowaną defragmentację na dysku SSD. W najgorszych przypadkach może to oznaczać defragmentację dysku z każdym uruchomieniem komputera. Dobra wiadomość jest taka, że Microsoft wprowadza poprawkę do tego problemu w następnej aktualizacji dla systemu Windows 10 w wersji 2004. Miejmy nadzieję, że ona nic nie zepsuje.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.