HarmonyOS jak dobrze wiadomo, to samodzielnie opracowany system operacyjny firmy Huawei, który jest rozwijany od 3 lat. W ubiegłym roku firma oficjalnie ogłosiła swoją pierwszą wersję na HUAWEI DEVELOPER CONFERENCE (HDC) 2019. Na konferencji w 2020 roku, producent ma zamiar zaprezentować swoją drugą wersję. Producent już poinformował, na jakich urządzeniach możemy się spodziewać nowego systemu. Mimo to wciąż się pojawiają plotki, że do końca tego roku chiński gigant telekomunikacyjny wypuści na rynek smartfon z jego obsługą.

HarmonyOS nie dla smartfonów w 2020 roku

HarmonyOS nie dla smartfonów w 2020 roku
Logo globalne

Richard Yu prezes Huawei Consumer Business Group oficjalnie dementuje wszystkie plotki mówiące o smartfonie Huaweia z HarmonyOS. Uczestniczył on ostatnio w szczycie Yabuli Forum Qingdao. Na tym spotkaniu został zapytany o smartfona działającego pod kontrolą tego systemu HarmonyOS. Odpowiedział, że w tym roku nie ma planów wydania takiego urządzenia. Nie oznacza to jednak, że nie wypuści go w przyszłym roku. Innymi słowy, władza wykonawcza firmy powtórzyła swoje poprzednie informacje, jednak w sposób znacznie bardziej dosadny i niepozostawiający pola do nadinterpretacji. Dodał przy tym, że Android ma u nich priorytet ze względu na ekosystem i partnerów. Będą jednak nadal rozwijać i wypuszczać urządzenia z systemem HarmonyOS, aby z czasem uzyskać samodzielność. 

Zobacz też: Iris Ring – otwór na aparat w smartfonach Samsunga dostał oficjalną nazwę

Vincent Yang, starszy wiceprezes Huawei złożył w zeszłym roku podobne oświadczenie. Powiedział w nim, że producent będzie utrzymywać jeden ekosystem z systemem Android. Warto tu zaznaczyć, że dla Huaweia w Chinach tak naprawdę nic się nie zmieniło. Usługi Google nigdy tam nie istniały. Odcięcie producenta od nich nie uderzyło w lokalnych klientów. To jedynie z naszej, europejskiej perspektywy brak usług Google to poważny cios, który powinien wymusić zmianę systemu. Dla przeciętnego Chińczyka to jednak HarmonyOS byłby problemem, gdyż wymusiłby rezygnację z dużej bazy aplikacji. Nic dziwnego, że Huawei się z tym nie śpieszy. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.