Zaledwie wczoraj MediaTek ogłosił, że wystąpił do amerykańskiego rządu o licencję na dostawy dla Huaweia. W ten sposób chce utrzymać z nim stosunki biznesowe pomimo sankcji nałożonych na giganta przez USA. Oczywiście to może być niezwykle trudne. W końcu Stanom Zjednoczonym chodzi niejako o zniszczenie chińskiego producenta elektroniki. Nawet ich lokalnym producentom nie udało się uzyskać takiej zgody, która poprawiłaby ich sytuację w trakcie pandemii. Dlatego działania MediaTeka wydają się z góry skazane na porażkę. 

MediaTek walczy o Huaweia

MediaTek walczy o Huaweia

Wszystko oczywiście zaczęło się od tego, że USA jeszcze bardziej zaostrzyło restrykcje wobec Huaweia. Posunięcie to miało na celu zakazanie firmie używania jakichkolwiek narzędzi lub sprzętu produkcji amerykańskiej bez uzyskania przez dostawcę specjalnej licencji od rządu USA. Pomimo sankcji nałożonych na Huawei, skutki odczuł również tajwański producent chipów, który stracił również wartość swojego udziału w rynkuAkcje MediaTeka po ogłoszeniu nowych zasad zaczęły ostro pikować w dół. Chociaż po ogłoszeniu próby uzyskania licencji można zaobserwować ich niewielki wzrost. Oczywiście MediaTek nie jest jedyną firmą, która ucierpiała na nowych przepisach. Jednak to właśnie jego sytuacja jet tu kluczowa.

Zobacz też: Nintendo Switch Pro powoli staje się faktem – oto, co się zmieni względem wersji podstawowej

Według raportu Reutersa analitycy stwierdzili, że MediaTek może być jedną z firm, które najbardziej dotknęły nowe przepisy. MediaTek oświadczył, że będzie przestrzegać światowych przepisów handlowych, a także złożył wniosek o pozwolenie na dostawy do Huaweia po 15 września 2020 roku. Ponieważ Huawei stracił TSMC jako główny dostawca chipów, MediaTek zaobserwował wzrost zamówień od chińskiej firmy. Dzięki temu także inni producenci sprzętu zwrócili większą uwagę na tego producenta. Choć nie wiadomo, jak zareaguje na to rząd USA, wydaje się bardzo mało prawdopodobne, aby MediaTek otrzymał specjalną licencję. W przeszłości inni producenci chipów, jak Qualcomm, również próbowali uzyskać pozwolenie na handel z Huaweiem. Możliwe jednak, że jeśli ten plan nie wypali, to MediaTek postara się stworzyć serię procesorów, które są wolne od amerykańskiej technologii. To jednak będzie dość trudne zadanie.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.