Istnieją słowa, które ranią. Nie zawsze są to określenia wulgarne lub powszechnie uznawane za obelżywe. Dobrym przykładem jest tu słowo murzyn. Wbrew krążącemu po sieci fakenewsowi Rada Języka Polskiego nie uznała go za obelżywe. I, mimo że samo w sobie ma wydźwięk neutralny, to są osoby, które nie chcą być tak nazywane. Oczywiście należy to wobec tych konkretnych osób uszanować. To oczywiście jedynie przykład jest wiele neutralnych słów, które budzą u niektórych osób negatywne skojarzenia, a ich rozmówcy nie muszą o tym przecież wiedzieć. Steam postanowił rozwiązać ten problem.

Steam pozwoli ukryć niechciane słowa

Steam pozwoli ukryć niechciane słowa
Fot. Steam

Steam pozwala teraz zrobić niestandardową listę słów, które chcemy odfiltrować z doświadczenia czatu. Funkcja filtrowania tekstu i czatu Steam Text & Chat filtruje już powszechnie używane silne profanacje i obelgi. Dostała jednak funkcję, która pozwala dodać konkretne słowa, które z naszej perspektywy będą się wyświetlały jako niezrozumiały ciąg symboli na czacie Steam i grach z jego wsparciem. Dzięki temu osoby, które czują się źle po przeczytaniu pewnych słów, mogą je zablokować. To sprawi, że pozostali będą mogli się wypowiadać swobodnie, bez obawy, że dane pozornie neutralne określenie lub sformułowanie może kogoś przy okazji dotknąć. Funkcja ta jest dostępna w wersji beta programu Steam Labs, ale w najbliższej przyszłości ma trafić do ogólnego użytku.

Zobacz też: Nagły wzrost zapotrzebowania na USB – przyczyna może być tylko jedna

Dlaczego więc nie zakazać pewnych sformułowań? Ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kogo dane słowo obraża. Steam deweloperzy napisali, że zamiast cenzurować użytkowników, woleliby upoważnić ich do wybierania tego, co widzą od innych. W ten sposób serwis zachowuje możliwość swobodnej wypowiedzi, jednocześnie umożliwia innym ochronę przed niechcianymi treściami. Steam zachęca użytkowników do wypróbowywania nowego systemu i przekazywania informacji zwrotnych, co może być przydatne przy wprowadzaniu funkcji z wersji beta w przyszłości. Mam nadzieję, że w przyszłości taki mechanizm stanie się bardziej powszechny. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i nieporozumień.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.