APU AMD Ryzen z Navi 2 i DDR5

Ten darmowy program pozwoli użytkownikom procesorów AMD wycisnąć z nich znacznie więcej

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Osoba odpowiedzialna za doskonały kalkulator DRAM dla Ryzenów wypuszcza kolejny kawałek wolnego oprogramowania. Ten tym razem pomoże właścicielom uzyskać więcej korzyści z ich platformy Zen 2. Mowa więc głównie o procesorach trzeciej generacji tej genialnej serii. ClockTuner for Ryzen (CTR) wyciska dodatkową wydajność z układów Czerwonych. Dodatkowo pozwoli także na znaczną poprawę w zarządzaniu energią układów AMD.

Ryzen CTR

Ryzen CTR

Jak już wyżej wspomniałem, 1usmus jest znany ze stworzenia kalkulatora DRAM dla układów Ryzen, który nosi dość wymowną nazwę — DRAM Calculator for Ryzen. Jest to darmowe narzędzie, które sprawia, że podkręcanie pamięci w systemach opartych na układach Czerwonych jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Kolejny projekt będzie prawdopodobnie równie mile widziany przez fanów AMD. W przeciwieństwie do kalkulatora DRAM CTR jest ograniczony do procesorów Zen 2, ponieważ wykorzystuje on konstrukcję chipletową AMD. Obsługuje on zarówno procesory Ryzen serii 3000, jak i Threadripper serii 3000. 1usmus twierdzi, że oprogramowanie będzie współpracować z procesorami Zen 3, ponieważ w nadchodzącej architekturze możliwe jest dostosowanie napięcia na rdzeń i częstotliwości.

Zobacz też: Mroczny zwiastun promuje komiks „Trzech Jokerów”, który już stał się hitem

CTR działa poprzez undervolting każdego CCX (Core Complex), co sprawia, że procesor jest szybszy i chłodniejszy przy mniejszym poborze mocy. Moduł Smart Overclocking ocenia jakość każdego CCXa i dostosowuje częstotliwości indywidualnie, a przy okazji program utrzymuje wszystkie energooszczędne technologie aktywne. Cały proces jest zautomatyzowany i podobno nie ma żadnych ograniczeń. Natomiast wersja Prime95 ze specjalnymi ustawieniami wstępnymi, opracowanymi przez 1usmus, ocenia stabilność każdego CCX-a. Istnieje również zintegrowany benchmark Cinebench R20, który pozwala sprawdzić, o ile CTR poprawił wydajność systemu. Innym aspektem oprogramowania jest to, że będzie ono współpracować z każdą marką płyt głównych. Nawet tych, które nie obsługują konfiguracji CCX. Robi to dzięki wykorzystaniu niskopoziomowego dostępu do SMU, aby ominąć wszelkie ograniczenia nałożone na mobo. Program ma być dostępny już we wrześniu tego roku.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy