Oskarżenia wobec Huaweia ze strony rządu USA są niezwykle poważne. Przy okazji nie zostały jak dotąd poparte żadnymi dowodami. Mimo to wiele państw zaufało zdaniu Stanów Zjednoczonych w tej kwestii. Czy słusznie? No cóż, specjaliści na całym świecie starają się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Sprzęt Huaweia przeszedł już niejeden wewnętrzny audyt bezpieczeństwa, jednak to, co najważniejsze, to audyty zewnętrzne. Tu również jak dotąd nie znaleziono żadnych nieprawidłowości. Teraz mamy jednak wyniki audytu NESAS.

Huawei przeszedł audyt bezpieczeństwa NESAS

Huawei przeszedł audyt bezpieczeństwa NESAS

Zanim jednak przejdziemy do wyników audytu, to warto wyjaśnić, czym on jest. 

NESAS to znormalizowany mechanizm oceny bezpieczeństwa cybernetycznego zdefiniowany wspólnie przez GSMA i 3GPP, przy współpracy z głównymi globalnymi operatorami, dostawcami, partnerami przemysłowymi i organami regulacyjnymi. Stanowi on ramy dla zapewnienia bezpieczeństwa w całej branży mobilnej, ułatwiając poprawę poziomu bezpieczeństwa. Jest to dobrowolny program, w ramach którego dostawcy sprzętu sieciowego poddają swój produkt i procesy związane z jego cyklem życia kompleksowemu audytowi bezpieczeństwa w odniesieniu do obecnie aktywnej wersji systemu NESAS i jej wymogów bezpieczeństwa.

Jest on powszechnie akceptowany w branży i stanowi niepodważalny dowód na bezpieczeństwo danego rozwiązania. Skupia się on na 20 aspektach bezpieczeństwa. Test ten nie stawia na kompromisy. Albo się spełnia wymogi w danej kwestii, albo nie. Nie ma w nim miejsca na odpowiedzi pośrednie. Huawei uzyskał w nim najwyższy możliwy wynik przechodząc go pod każdym możliwym względem co udowadnia ten certyfikat. Oczywiście warto podkreślić, że Nokia, Ericsson i ZTE również mogą się pochwalić równie dobrymi wynikami w tej kwestii.

Zobacz też: Wiemy, kiedy Huawei zaprezentuje swój flagowy procesor – jego nazwa zaskakuje

GSMA NESAS to najnowsze podejście do oceny bezpieczeństwa sieci komunikacji mobilnej. W erze 5G, NESAS zapewnia znormalizowaną i skuteczną ocenę bezpieczeństwa cybernetycznego, co pozwala zapewnić uczciwość. Ocena jest również cennym punktem odniesienia dla interesantów, takich jak operatorzy, sprzedawcy sprzętu, rządowe organy regulacyjne i dostawcy usług aplikacyjnych. Huawei zawsze koncentrował się na podejściu do cyberbezpieczeństwa opartym o kryteria techniczne. Dlatego witamy NESAS z pełnym wsparciem i gotowością współpracy.

— Napisał w oświadczeniu Devin Duan, szef 5G E2E Cybersecurity Marketing, Huawei.

Źródło: Huawei, GSMA

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.