Naukowcy z Harvard’s Wyss Institute i Sony stworzyli robota chirurgicznego, który jest znacznie mniejszy od wielu innych tego typu urządzeń. Zainspirowani origami zbudowali robota mini-RCM, który jest wielkości piłki tenisowej, a przy okazji jest niezwykle lekki. Inżynier Wyss, Robert Wood i inżynier Sony, Hiroyuki Suzuki, zbudowali mini-RCM używając techniki produkcji opracowanej w laboratorium Wooda. Ta pozwoliła im na zbudowanie tak wyjątkowej maszyny.

Chirurgiczny robot origami

Na czym ona polega? Otóż podobnie jak w druku 3D materiały są nakładane na siebie warstwami. Następnie wycinane laserem w sposób, który pozwala im tworzyć trójwymiarowe kształty — trochę jak w tych książeczkach dla dzieci z ruchomymi elementami. Trzy siłowniki liniowe sterują ruchami mini-RCM w wielu kierunkach. Po pierwszych testach naukowcy stwierdzili, że ich robot jest dokładniejszy o 68 procent od narzędzia sterowanego ręcznie. Wykonał on również z powodzeniem precyzyjną procedurę, w której chirurg wprowadza igłę przez ucho w celu wstrzyknięcia środków terapeutycznych w maleńkie żyłki z tyłu gałki ocznej. 

Zobacz też: Tanie chińskie smartfony kradną użytkownikom pieniądze – nie mamy się czego obawiać

Oczywiście nie robił tego na żywym, ani nawet martwym człowieku. Mini-RCM był jednak w stanie przebić silikonową rurkę, która symulowała żyłę siatkówki, nie powodując żadnych uszkodzeń. Prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim mini-RCM będzie naprawdę gotowy do użycia na sali operacyjnej. Ze względu na swój rozmiar i wagę, będzie łatwiejszy do ustawienia niż wiele innych robotów chirurgicznych, z których niektóre zajmują całą salę. Badacze dodają przy tym, że łatwiej byłoby usunąć go z pacjenta, gdyby podczas zabiegu wystąpiły jakieś komplikacje. Miejmy jednak nadzieję, że ta funkcjonalność będzie raczej rzadko wykorzystywana. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.