Po tymczasowej rezygnacji z moderowania przez ludzi YouTube usuwa filmy dwa razy częściej niż na początku roku. Powodem jest algorytm, którego nawet władze YouTube’a oceniają jako bardzo surowy. Z powodu nieprawidłowych decyzji sztucznej inteligencji serwis musiał przywrócić cztery razy więcej filmów niż w pierwszym kwartale.  

Dlaczego YouTube usuwa filmy częściej niż do tej pory?

Od kwietnia do czerwca YouTube usunął 11,4 mln filmów, w porównaniu do 5,6 mln, które usunął w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku. W marcu YouTube ostrzegał twórców, że w drugim kwartale może nastąpić wzrost liczby usuniętych filmów. Powód? Serwis w tym czasie zmuszony był mniej polegać na ludziach, którzy zostali wysłani do domów z powodu pandemii koronawirusa. W najnowszym raporcie przejrzystości YouTube poinformował: 

W obliczu znacznie ograniczonych możliwości weryfikacji przez ludzi z powodu COVID-19 byliśmy zmuszeni dokonać wyboru między potencjalnie niedostatecznym a potencjalnie nadmiernym moderowaniem. Ponieważ odpowiedzialność jest naszym najwyższym priorytetem, wybraliśmy to drugie – użyliśmy technologii do pomocy w niektórych pracach normalnie wykonywanych przez moderatorów.

Sztuczna inteligencja bardziej bezwzględna od ludzi

Nadmierne moderowanie, czy też egzekwowanie zasad, doprowadziło do usunięcia wielu filmów, które w rzeczywistości nie naruszały zasad YouTube’a. W efekcie wzrosła liczba odwołań – ze 166 tys. w pierwszym kwartale do 325 tys. w drugim. Ostatecznie przywrócono 161 tys. filmów, czyli około cztery razy więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku

Czytaj też: Facebook uległ reżimowi totalitarnego kraju – użytkownicy są wściekli, a firma żałuje

Z pewnością wielu twórców mogło to doprowadzić do szału, ale warto pamiętać, że YouTube, choć popełnia błędy, to usuwa przede wszystkim filmy zawierające treści, które nie powinny się tam znaleźć. W drugim kwartale odnotowano 100 proc. wzrost liczby filmów usuniętych z powodu naruszenia zasad dotyczących „bezpieczeństwa dzieci”, a także wideo zawierających treści „drastyczne oraz nagość”. Z 260 tys. do 921 tys. wzrosła liczba filmów usuniętych z powodu „nadmiernej brutalności”

Źródło: TheWrap.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik