ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Tanie smartfony kradną pieniądze

Tanie chińskie smartfony kradną użytkownikom pieniądze – nie mamy się czego obawiać

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Transsion Holdings, chińska firma stojąca za markami smartfonów Tecno i Infinix, była niszowym producentem telefonów komórkowych przed 2014 rokiem. Jednak od czasu wypuszczenia na rynek pierwszego smartfona w 2014 roku, firma szybko się rozwinęła. Dzięki oferowaniu niezwykle tanich i dobrze wyposażonych smartfonów stała się istotnym graczem w Afryce i niektórych krajach azjatyckich, takich jak Indie. Okazuje się jednak, że świetny stosunek jakości do ceny nie bierze się znikąd.

Tanie smartfony kradną pieniądze

Tanie smartfony kradną pieniądze

Okazuje się bowiem, że za pomocą urządzeń tego producenta dochodzi do kradzieży. Ostatni raport BuzzFeed News twierdzi, że niektóre smartfony marki zawierają złośliwe oprogramowanie. To potajemnie pobiera aplikacje i próbuje za subskrybować użytkownika do usług bez jego wiedzy lub zgody. Przykładem może być 41-letni mieszkaniec RPA, który był właścicielem Tecno W2. Podczas użytkownika urządzenia był nękany ciągłymi wyskakującymi reklamami przerywającymi jego rozmowy i czaty. Dodatkowo miał on wykupywać usługi, o które właściciel nawet nie prosił. 

Zobacz też: Płynne przewijanie na wybranych smartfonach Realme – producent wprowadza ciekawą funkcję

W trakcie wspólnego dochodzenia, przeprowadzonego przez BuzzFeed News i Secure-D, komórkowy serwis bezpieczeństwa, odkryto, że oprogramowanie zainstalowane na jego smartfonie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem xHelperand Triada. To wykradało jego dane i wydawało pieniądze na niechciane usługi. Ponadto Secure-D zasugerował, że jego system, który operatorzy telefonii komórkowej wykorzystują do ochrony swoich sieci i klientów przed nieuczciwymi transakcjami, rzekomo zablokował 844 tysięcy transakcji związanych z preinstalowanym złośliwym oprogramowaniem na telefonach Transsion w okresie od marca do grudnia 2019 roku. BuzzFeed News cytuje rzecznika Transsion, który potwierdził, że niektóre telefony Tecno W2 firmy zawierały ukryte programy Triada i xHelper. Ten jednak obwiniał niezidentyfikowanego sprawcę spośród dostawców elementów do urządzeń. Firma zasugerowała również, że zawsze przywiązywała dużą wagę do bezpieczeństwa danych konsumentów i bezpieczeństwa produktów. Na całe szczęście producent ten nie działa w Polsce.


Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy