Mozilla właśnie wydała jedną z największych aktualizacji Firefoxa dla Androida. Znajdziemy w niej wiele funkcji, które są popularne wśród użytkowników przeglądarki na PC. Jedną z nich jest tryb ciemny, który wcześniej nie był dostępny w wersji mobilnej. Jednak nie to jest najważniejsze. Otóż pasek adresu URL został przeniesiony na dół ekranu. Firma twierdzi, że było to konieczne, aby zapewnić wygodną obsługę jedną ręką na smartfonach z coraz większymi ekranami. Jednak jeśli ktoś chce, może przenieść go z powrotem na górę.

Firefox na Androida z paskiem adresu na dole

Firefox na Androida z paskiem adresu na dole

Mamy więc tryb ciemny i pasek adresu rodem z EDGE na Windowsa 10 Mobile. Tylko te dwie funkcje mogą sprawić, że Firefox zostanie przez wielu okrzyknięty najlepszą przeglądarką na Androida. Sęk w tym, że to dopiero początek zmian. Kolejną ważną funkcją w Firefoksie w wersji desktopowej jest rozszerzona ochrona przed śledzeniem. Jak sama nazwa sugeruje, chroni ona użytkownika przed skryptami śledzącymi. I tak trafiła ona właśnie także na smartfony. Jeśli chodzi o ochronę prywatności, Mozilla zintegrowała kilka funkcji z Firefox Focus w trybie prywatnym przeglądarki. Jedna z nich pozwala na takie ustawienie programu Firefox, aby zawsze otwierał linki w prywatnej zakładce.

Zobacz reż: Rosja jest gotowa na rozwój sieci 5G – Huawei Putinowi niestraszny

Zupełnie nowa w programie Firefox dla systemu Android jest funkcja o nazwie Kolekcje. Ta pozwala zapisywać i organizować strony internetowe do późniejszych odwiedzin. Teoretycznie jest to opis, który pasuje do klasycznych zakładek. Jednak mają one utrzymać znacznie większy porządek i pomóc w uniknięciu bałaganu. Inną ważną cechą nowego wydania jest lepsze wsparcie dla dodatków innych producentów. Można było zainstalować rozszerzenia z poprzedniej wersji Firefoksa dla systemu Android, ale w większości przypadków nie były one zoptymalizowane dla urządzeń mobilnych. To jednak uległo znacznej poprawie. Kolejną godną uwagi nowością jest dodanie obsługi wideo typu picture-in-picture. To kolejna funkcja, na którą czekało wiele osób.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.