Portal Freepik będący giełdą zdjęć i grafik ogłosił, że jej strony internetowe Freepik i Flaticon padły ofiarą naruszenia bezpieczeństwa. To natomiast umożliwiło hakerom wykradnięcie danych milionów użytkowników witryn. I to zarówno twórców, jak i klientów. Firma opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśniła, że hakerzy mogli uzyskać dostęp do jednej ze swoich baz danych, wykorzystując lukę SQL injection.

Wyciek danych z Freepik

Wyciek danych z Freepik

Chociaż Freepik nie ujawnił, kiedy doszło do naruszenia bezpieczeństwa ani w jaki sposób zostało ono wykryte, firma powiedziała, że powiadomiła już stosowne organy w tej sprawie. Sprawa jest niezwykle poważna. Spośród ponad 8 milionów użytkowników Freepik i Flaticon, których dotknęło naruszenie, 4,5 miliona jest względnie bezpiecznych. Wszystko przez to, że logowali się za pośrednictwem innych witryn, jak Google czy Facebook. W ten sposób przestępcy byli w stanie uzyskać tylko ich adresy e-mail i dane osobowe. Niestety, pozostałe osoby nie miały tyle szczęście. Ponad 3,7 miliona użytkowników straciło dostęp do swoich kont. Na szczęście Freepik już się uporał z tym problemem. 

Zobacz też: Martwy wszechświat rozbłyśnie raz jeszcze – wszystko dzięki supernowym

W swoim oficjalnym oświadczeniu Freepik podał dalsze szczegóły na temat kroków, które podjął do tej pory:

Ci, którzy mieli hasło hashed MD5 dostali otrzymali od nas e-mail z prośbą o jego zmianę. Osoby, które współdzieliły je z innymi serwisami, powinny zmienić je także w ich przypadku. Ci, którzy logowali się za pośrednictwem innych portali, nie muszą robić niczego, ich dane są bezpieczne. 

W takim wypadku warto przypomnieć o stosowaniu menadżerów hasełDzięki nim możemy mieć złożone, unikalne hasło dla każdej witryny. W przypadkach takich jak ten są one gwarantem bezpieczeństwa naszych innych kont w sieci.

Źródło: Techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.