ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
IBM zainstaluje komputer kwantowy w Kanadzie

IBM dokonuje przełomu w dziedzinie obliczeń kwantowych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Komputery kwantowe są istotne dla przyszłości. Raczej nie wyprą one klasycznych rozwiązań. Jednak mogą je zastąpić tam, gdzie maszyny liczące oparte na bitach nie radzą sobie najlepiej, jak chociażby szyfrowanie danych. IBM ogłosiło, że udało jej się osiągnąć najwyższy w historii wynik w kategorii Quantum Volume. Jego suma wynosi 64. Udało się to firmie po czterech latach i 28 komputerach kwantowych.

IBM podwaja wydajność komputera kwantowego

IBM podwaja wydajność komputera kwantowego

No dobrze, ale czym jest to całe Quantum Volume? Według producenta to:

Pojedyncza liczba oznaczająca enkapsulację wydajności dzisiejszych komputerów kwantowych jak klasyczna liczba tranzystorów komputera.

Firma wydała w tej sprawie następujące oświadczenie:

Zawsze znajdujemy nowe sposoby na przesuwanie granic naszych systemów, abyśmy mogli uruchamiać większe, bardziej złożone układy kwantowe i szybciej osiągać przewagę kwantową. Pełnopoziomowe podejście firmy IBM daje innowacyjną możliwość rozwoju sprzętowych aplikacji, algorytmów i układów, z których wszystkie działają na najbardziej rozbudowanej i potężnej flocie sprzętu kwantowego w branży.

IBM ma na celu podwajanie wydajności swoich urządzeń Quantum Volume każdego roku. Po modernizacji jednego z nowszych systemów klienckich, czyli IBM 27-qubit, zespołowi udało się osiągnąć Quantum Volume 64. Z 28 systemów obliczeń kwantowych wdrożonych w chmurze IBM, tylko osiem z nich ma wolumen Quantum Volume równy 32. Ta nowa aktualizacja podwoiła poprzedni rekord, przenosząc rozwój na nowy poziom.

Zobacz też: Zwiastun Suicide Squad Kill The Justice League – policzek dla fanów?

Aby to osiągnąć, zespół musiał opracować szereg technik optymalizujących sposób wykorzystania sprzętu podczas uruchamiania obwodów Quantum Volume. To opracowanie zdecydowanie opłaciło się przy porównywaniu nowych specyfikacji z poprzednimi edycjami. IBM informuje, że te nowe techniki zostaną udostępnione w otwartym zestawie SDK. To natomiast może przyśpieszyć rozwój komputerów kwantowych prowadzony przez inne firmy. Celem giganta jest doprowadzenie do sytuacji, w której komputer kwantowy może przetwarzać informacje bardziej efektywnie niż klasyczny komputer. IBM nazywa to kwantową przewagą. Termin ten był swego czasu kością niezgody pomiędzy IBM a Google.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy