Galaxy Nexus otrzymuje modyfikację wirtualnych przycisków

Mariusz Urban 2011-11-22

Samsung-Nexus-Prime
Jak wszyscy dobrze wiecie w najnowszym wydaniu IceCream Sandwich Google daje możliwość zupełnego pozbycia się fizycznych przycisków do obsługi systemu i zastąpienie ich wirtualnymi, wyświetlanymi na belce u dołu ekranu. Pozwala to na zajęcie przez wyświetlacz jeszcze większej powierzchni frontu urządzenia, przez co zmniejsza się też jego całkowity rozmiar.

Galaxy Nexus tak jak inne modele z tej linii pozwala fabrycznie na zdjęcie blokady z bootloadera przez prostą funkcję „fastboot oem unlock”, dzięki czemu użytkownik zyskuje możliwość pełnej ingerencji w oprogramowanie smartfonu. Z racji, że wirtualne przyciski są elementem systemu oznacza to, że również ich kod może być edytowany i modyfikowany. Znany w świecie Androida deweloper Paul O’Brien postanowił wykorzystać Nexusa, swoje umiejętności i odrobinę wolnego czasu, by zwiększyć użyteczność belki z przyciskami.

Dokonał kilku modyfikacji, dzięki którym udało mu się umieścić tam skróty do innych użytecznych funkcji. Dodana została opcja szybkiego uruchomienia wyszukiwarki, oraz permanentnego wyświetlania na krawędzi belki przycisków menu, które domyślnie są obecne tylko w aplikacjach niedostosowanych do IceCream Sandwich.

nexus-navigation-bar

Jak widać otwartość systemu niesie ze sobą nie tylko opcję flashowania alternatywnych wersji systemu, jest też furtką umożliwiającą kreatywnym jednostkom samodzielne usprawnianie funkcjonowania smartfonu.

źródło: modaco.com  • skorek89

  A ja chcę tę tapetę 😀 Ma ktoś link? 🙂

 • piotrekdg

  A czy istnieje w ustawieniach możliwość zamienienia WSTECZ i MENU, żeby były takie jak na innych Samsungach?

 • anonim

  Od prawie roku mam nexusa s, gdzie niby są fizyczne przyciski, ale nie do końca, bo są to przyciski dotykowe, czyli tak jakbym dotykał ekranu. Nie ma problemu jeżeli chodzi o używanie ich. To co tutaj piszą ludzie że można bez patrzenia używać telefonu – no problem, rozpoznawanie mowy i nawet piszesz smsy bez patrzenia 😉

  Przyciski fizyczne sie psują, ścierają i tym podobne rzeczy, dodatkowo podczas oglądania filmów jak są na wierzchu to cały czas świecą. Tutaj one się ukrywają, albo zostają 3 kropki średnio widoczne.

  Są gusta i jednemu się podobają takie przyciski drugiemu nie, nikt was nie zmusza do kupowania tego konkretnego telefonu, google dało możliwość, kto będzie chciał to z niej skorzysta, kto nie niech szuka innego telefonu – w czym problem?

 • nobooya

  Bez sensu są te ekranowe klawisze. Powinni brać przykład z sony ericssona, który cały czas daje fizyczne klawisze (a przynajmniej dawał do czasu ICS). Szkoda tylko, że cena nie jest proporcjonalna do paramentów

 • pl1987

  To nie jest przycisk do „szybkiego uruchomienia wyszukiwarki” tylko przycisk „search” który może m.in. taką funkcję pełnić (to zależy od aktualnej aplikacji i konfiguracji systemu).

 • rcicho

  Nie ma to jak fizyczne przyciski funkcyjne. Można nawet (jesli zajdzie potrzeba) obsługiwać je nie patrząc w ogole na telefon. Nie ma przypadkowego ich użycia tak jak to w telefonach z ekranowymi przyciskami. Zupełnie inna jakość obsługi.

  • filo9011

   zgodzę się. miałem x10, zamieniłem na SGSa i często mi się zdarza, że przypadkowo mi się muśnie „wstecz”; wkurzające bardzo

   • pieter

    Nie przesadzajcie, czasami się to zdarza ale nie aż tak. 🙂

  • biotrek

   Taaak, chciałbym wymienić właśnie mojego Magicznego, gdyż denerwuje mnie jego prędkość mimo podkręcenia, ale na rynku dosłownie nie ma telefonu który spełniłby moje oczekiwania.
   Tyle gratów i żadnego porządnego. Cóż…Może Motka? Czekam, aż się doczekam. Póki co czytam z ciekawości nowinki BB i jak oni pierwsi zdążą to przerzucam się na Jarzynkę i opuszczam Androida.
   W życiu nie kupię urządzenia dotykowego bez fizycznych przycisków do nawigacji i kropka.

   • juniorbattle

    [quote name=”Biotrek”]Taaak, chciałbym wymienić właśnie mojego Magicznego, gdyż denerwuje mnie jego prędkość mimo podkręcenia, ale na rynku dosłownie nie ma telefonu który spełniłby moje oczekiwania.
    Tyle gratów i żadnego porządnego. Cóż…Może Motka? Czekam, aż się doczekam. Póki co czytam z ciekawości nowinki BB i jak oni pierwsi zdążą to przerzucam się na Jarzynkę i opuszczam Androida.
    W życiu nie kupię urządzenia dotykowego bez fizycznych przycisków do nawigacji i kropka.[/quote]
    You’re so 2008 🙂

   • rcicho

    Miałem Magica i wymieniłem go na LG P500 i naprawdę bardzo dobry był to wybór. Co prawda brakuje troche czerownej i zielonej słuchawki głównie do szybkiego blokowania i odblkowywania telefonu ale daje radę. 4 fizyczne klawisze naprawdę działają super. Jest jeszcze Sony Ericsson który w swoich Androidach daje przyciski fizyczne. SE Arc albo SE Neo.

 • Alek11

  I co z tego ze wyswietlacz ma 4 cale lub mniej lub wiecej – jak 20% ekranu zajmuja przyciski.
  Kiedys widzialem telefon ktory mial dodatkowy wyswietlacz zastepujacy status bar (producent samsung). Bylo to chyba cos na WM 6.5.
  Dzieki temu caly wyswietlacz byl wykorzystany. A tak mimo ze ja zmienilem androida 2.1 na 2.3 i wyswietlacz z 3 cali na 3,8 cala i rozdzialke z HVGA na FWVGA to nadal na ekranie mam „4 pola” na skroty i widzety. A ze nie mam problemow ze wzrokiem to na ch… mi wieksze o 50% ikony??? Wolalbym dodatkowe pola. A tu du… pa.
  Generalnie Android mnie strasznie wk… wia. Gdy mialem Windowsa Mobile latwy dostep do danych na karcie, moglem wyciagnac karte, a tu sprzet lezy.

  • filo9011

   ty tak poważnie? wgraj sobie innego launchera. ja mam go launcher ex i możesz sobie ustawić 10×10 ikonek na pulpicie jeśli chcesz i rozdzielczość ci pozwoli. nie bądź takim n00bem…

  • pieter

   A w androidzie nie masz łatwego dostępu? Jest tyle aplikacji do przeglądania plików. A kartę pamięci można wyjąć kiedy się chce (o ile nie masz apps2sd czy kartę pamięci zablokowaną np. baterią)x