Naukowcy z Ohio State University zakończyli nowe badanie lodowców Grenlandii. Według ich wyników skurczyły się one tak bardzo, że nawet gdyby globalne ocieplenie zatrzymało się dzisiaj, to i tak ich powierzchnia wciąż by się kurczyła. Wyniki te pokazują, że lodowce przekroczyły punkt przechylenia. Oznacza to, że opady śniegu uzupełniającego szatę lodowego każdego roku nie nadążają za lodem, który spływa do oceanu.

Koniec pokrywy lodowej na Grenlandii to kwestia czasu

Koniec pokrywy lodowej na Grenlandii

Naukowiec Michaela King twierdzi, że badanie wykazało, iż lód wypływający do oceanu znacznie przeważa śnieg gromadzący się na powierzchni skorupy lodowej. Badanie obejmowało analizę miesięcznych danych satelitarnych dla ponad 200 dużych lodowców, które spływają do oceanu wokół Grenlandii. Dane te pokazują, ile lodu trafia z lodowców do oceanu, oraz ile śniegu spada na nie każdego roku. Warto tu dodać, że to właśnie dzięki nim lodowce są uzupełniane. Zespół odkrył, że w latach 80. i 90. śnieg uzyskany w wyniku akumulacji i topnienia lodu z lodowców był w większości zbilansowany. W tych dekadach lądolód grenlandzki tracił na ogół około 450 Gt (gigaton) lodu rocznie. Ten jednak został uzupełniony przez opady śniegu.

Zobacz też: Podpowiadamy, jaki smartfon kupić do 2300 zł – sierpień 2020

Ilość traconego co roku lodu zaczęła stale wzrastać około 2000 roku. Obecnie lodowce tracą około 500 Gt rocznie. Podczas gdy straty lodu wzrastały, opady śniegu nie. W ciągu ostatniej dekady tempo utraty lodu przez lodowce utrzymywało się na mniej więcej tym samym poziomie. King twierdzi, że duże lodowce na Grenlandii cofnęły się średnio o około 3 km od 1985 roku. Z badań wynika, że nawet gdyby zmiany klimatyczne powstrzymały lód tracony przez lodowce odprowadzane do oceanu, to i tak przekraczałby on lód uzyskany ze śniegu. To oznacza, że lodowiec wciąż będzie się kurczył.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.