TSMC to największy na świecie wykonawca procesorów. Zawdzięcza to nie tylko olbrzymiej mocy przerobowej, ale również temu, że jest liderem technologii w tej branży. To właśnie ta firma jako pierwsza opracowała proces technologiczny N7, czyli 7 nm. Teraz natomiast świętuje, ponieważ udało się jej wyprodukować ponad miliard procesorów w tej litografii. Biorąc pod uwagę, że minęły nieco ponad 2 lata od rozpoczęcia ich produkcji, to jest to nie lada wyczyn.

TSMC miliard procesorów 7 nm

TSMC miliard procesorów 7 nm

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) rozpoczęło produkcję układów 7 nm chipów już w kwietniu 2018 roku. Jednymi z pierwszych układów, które trafiły na rynek były flagowe procesory Apple i Huaweia. Wkrótce potem szał na 7 nm ogarną wszystkich innych producentów. Od tego czasu firma wyprodukowała chipy 7 nm dla ponad 100 produktów dla kilkudziesięciu klientów. Wśród nich poza wyżej wspomnianymi znajduje się także AMD, Nvidia, Qualcomm czy MediaTek. Dla porównania, Intel, jeden z innych głównych producentów chipów wciąż ma poważne problemy z procesem 10 nm. Według doniesień Niebiescy będą w stanie produkować swoje układy w tej technologii dopiero na przełomie 2022 i 2023 roku. 

Zobacz też: 1 GB internetu w roamingu w UE dla klientów T-Mobile – jak aktywować bonus?

Jednym z powodów, dla których firmie TSMC udało się osiągnąć ten kamień milowy, jest wprowadzona przez nią technologia litografii EUV najnowszej generacji. EUV oznacza ekstremalne światło ultrafioletowe, które jest używane do drukowania w skali nanometrów. Technologia ta była szczególnie trudna do wprowadzenia na masową linię produkcyjną. Swego czasu w miarę dokładnie opisałem, na czym ona polega. Jednak udało się to osiągnąć, dzięki czemu producent mógł zejść z procesem technologicznym do 5 nm. Warto również dodać, że największy na świecie procesor, który zajmuje powierzchnię całego wafla krzemowego również został wyprodukowany przez TSMC w 7 nm.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.