MediaTek, znany producent mobilnych procesorów, przeprowadził pierwszy na świecie publiczny test zaawansowanej komunikacji satelitarnej IoT 5G. Został on przeprowadzony za pomocą satelity Alphasat L-band Inmarsat. Według raportu PR Newswire próba zakończyła się sukcesem. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że przeciwnicy 5G satelity już nie podpalą. Ja jednak do takich osób nie należę, więc skupię się na samych tstach.

Łączność satelitarna 5G

Łączność satelitarna 5G

Do testu zostały przesłane dane do satelity Geostacjonarnej Orbity (GEO), który znajduje się 35 tysięcy kilometrów nad równikiem. Wyniki uzyskane w tych testach przyczynią się do prac nad standaryzacją Rel-17 Sieci Ziemnej (NTN) w ramach 3GPP, czyli 3rd Generation Partnership Project. Mówiąc prościej, jest to szerszy postęp w zakresie zasięgu sieci 5G, który wkrótce będzie obejmował więcej usług i technologii. W trakcie testu powstało dwukierunkowe połączenie pomiędzy satelitą 5G w technologii NB-IoT a satelitą MediaTeka. To otworzyło nowe możliwości dla prawdziwie globalnego zasięgu IoT. Oznacza to, że jest to bardzo ważny krok, który opiera się na fundamencie dla hybrydowej sieci satelitarno-komórkowej. To natomiast może być kluczowe dla zapewnienia prawdziwie globalnej sieci 5G dla technologii Internetu Rzeczy. 

Zobacz też: Wartość Apple przekroczyła 2 biliony dolarów

Współpraca MediaTeka z Inmarsatem przyspieszy wysiłki branży na rzecz konwergencji sieci komórkowych i satelitarnych w erze 5G. MediaTek jest wiodącym dostawcą łączności i współtworzy standardy 3GPP. Nasza bieżąca praca z satelitami Inmarsat GEO pomoże napędzać innowacje 5G w segmentach takich jak IoT.

— Powiedział dr Ho-Chi Hwang, Dyrektor Generalny ds. Projektowania Systemów Komunikacyjnych MediaTek.

Ciekawe, czy w przyszłości hybrydyzacja sieci będzie dotyczyła także innych aspektów, niż jedynie Internet Rzeczy? To byłoby bardzo ciekawe.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.