ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
SMS od InPostu – kolejne oszustwo

Kolejny SMS od InPostu, czyli oszuści już się nawet nie starają

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

SMS od InPostu to dobra wiadomość, a szczególnie wtedy, kiedy czeka się na ważną przesyłkę. Gorzej, kiedy okazuje się, że to kolejna próba wyłudzenia naszych danych lub przejęcia dostępu do konta bankowego. Pojawiła się właśnie następna próba, która sprawia, że coraz mniej wierzymy w kreatywność wszelkiego rodzaju oszustów. Tutaj nawet się nie starają, żeby wyglądało to naturalnie. O ile wie się, gdzie należy patrzeć.

SMS od InPostu – kolejne oszustwo

SMS od InPostu – kolejne oszustwo
Fot. CERT

Ci użytkownicy InPostu, którzy korzystają często z usług firmy, zapewne uodpornili się już na wszelkiego rodzaju próby wyłudzenia ich danych. Firma wielokrotnie ostrzegała na swojej stronie czy kanałach social media, że nie wysyła SMS-ów o określonej treści. Nie prosi także o instalowanie nowej aplikacji czy dodatkowej zapłaty za usługę. To wszystko to próby wyłudzenia, które powtarzają się wyjątkowo często. Zapewne głównie dlatego, że SMS od InPostu jest czymś zwyczajnym, czemu człowiek rzadko się przygląda. I oszuści starają się to wykorzystać i pewnie czasem im się to udaje. Tym razem może być podobnie, więc lepiej mimo wszystko uważać, choć tym razem zbytnio się nie postarano.

CERT opublikowało informację o nowej próbie wyłudzenia danych z kart kredytowych, która przebiega „jak zawsze”. Użytkownik dostaje SMS od InPostu, gdzie w tym przypadku krótka informacja „InPost Kliknij: link”. Jednak sam link powinien wzbudzić już uwagę, bo wygląda mniej więcej tak inpost.pl-c.cf. Widać więc, że to nic innego, jak oszustwo. Po przejściu na stronę, pojawia się informacja, że należy dopłacić 5 złotych, by raz niedostarczona paczka, ponownie ruszyła w drogę. Każdy, kto choć raz korzystał z InPostu wie, że firma nie praktykuje takich rozwiązań. Zarówno w kwestii dostaw kurierem, jak i do paczkomatów. Sam adres strony, gdzie jest się przekierowywanym, także wygląda na zrobiony tandetnie i „na szybko”.

Zobacz też: Android Auto z kolejną funkcją, na którą trzeba będzie poczekać.

Mimo wszystko i tak ostrzegamy, bo ktoś może się nabrać. Na stronie jesteśmy proszeni o podanie numeru karty kredytowej wraz z kodem bezpieczeństwa, więc stawka jest naprawdę wysoka.

Źródło: CERT

Sprawdź najnowsze wpisy