ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

IceCream Sandwich trafia na starsze urządzenia

Autor: Mariusz Urban Kategoria: NewsyNie minęło wiele czasu od opublikowania kodu źródłowego nowej wersji Androida, a na kilku smartfonach już udało się uruchomić custom ROM-y bazujące na IceCream Sandwich. Co prawda już wcześniej kilka urządzeń było w stanie uruchomić najnowszą wersję oprogramowania, lecz były to porty pakietu SDK, którym daleko do ideału.


Jednym z pierwszych smartfonów, na których udało się postawić ROM AOSP w wersji Android 4.0.1 był Samsung Galaxy S2. Ten fakt wcale nie dziwi, jeżeli weźmie się pod uwagę, że w chwili obecnej jest to najpopularniejsze urządzenie dostępne na rynku, zrzeszające wokół siebie miliony użytkowników. Z ostatniego filmu poglądowego wynika, że oprogramowanie działa stosunkowo sprawnie, aczkolwiek daleko mu do perfekcji. Wciąż nie działają moduły Bluetooth i WiFi, nie można też dzwonić, lecz rozwiązanie tych problemów nie powinno trwać zbyt długo. Posiadaczy SGS2 lubiących testować custom ROM-y zapraszamy do podzielenia się opiniami w komentarzach, a użytkownicy oficjalnego oprogramowania nie muszą się martwić, gdyż zapowiedziana przez Samsunga aktualizacja ma się pojawić już na początku przyszłego roku.

Urządzeniem, co do którego nie ma jeszcze pewności, czy dostanie ICS oficjalną drogą jest LG Optimus 3D. Jednak jego właściciele nie muszą się smucić, gdyż znany z pracy nad CyanogenMod deweloper Ricardo Cerqueira już wziął sprawy w swoje ręce. Wykorzystując fakt, że smartfon ten bazuje na platformie OMAP4, która jest preferowana w przypadku Androida 4.0, skompilował on ROM AOSP. Jak na razie nie wszystkie podstawowe funkcje są w pełni sprawne (a o obsłudze 3D można na jakiś czas w ogóle zapomnieć), lecz wśród działających elementów należy wymienić GPS, 3G i WiFi. Sądzimy, że w tym przypadku dopracowanie wszystkich detali nie powinno trwać długo, więc użytkownicy O3D powinni wkrótce otrzymać stabilne oprogramowanie bazujące na IceCream Sandwich.

Również Nexus S znalazł się na liście smartfonów, które otrzymały nieoficjalnie IceCream Sandwich. Mogłoby się wydawać, że to nic wielkiego, z racji, że jest to urządzenie wciąż wspierane przez Google, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że w AOSP nie opublikowano jeszcze wszystkich plików niezbędnych do bezproblemowego skompilowania ROM-u ICS dla Nexusa S. Nie było to jednak przeszkodą dla użytkowników, którzy zdołali stworzyć bardzo sprawnie działające oprogramowanie oparte na najnowszej wersji Androida. Działają już prawie wszystkie funkcje, łącznie z aparatem, 3G a nawet akceleracją sprzętową. Prace trwają jeszcze nad pełną obsługą USB (na razie działa tylko ADB) oraz aplikacją statystyk pobranych danych.

https://www.youtube.com/watch?v=8h0lIajxzoM

Zapewne do grona tych urządzeń już wkrótce dołączą kolejne, postaramy się na bieżąco informować Was o nowościach w tym temacie. Jak na razie ROM-y oparte na IceCream Sandwich nie są na tyle dopracowane, by polecać je dla wszystkich użytkowników. Jednak jeżeli jesteście na tyle obeznani w temacie, by bez ryzyka bawić się we flashowanie nowego oprogramowania, to podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

źródło: androidandme.com 

Sprawdź najnowsze wpisy