Departament Energii USA współpracuje z firmą Microsoft w celu zbudowania narzędzi AI, które pomogą w zapobieganiu lub niwelowaniu skutków klęsk żywiołowych. Razem będą współprzewodniczyć First Five Consortium. Jest to grupa, która skupi się na wykorzystaniu technologii prognostycznej. Jej celem będzie przewidywanie pożarów, zarządzanie liniami pożarowymi, ocena ogólnych szkód, a także obsługa poszukiwań i ratownictwa. Nazwa grupy pochodzi od krytycznych pierwszych pięciu minut klęski żywiołowej. To właśnie pierwszy etap walki z nią ma często kluczowy wpływ na jej przebieg.

Sztuczna Inteligencja przeciwko klęskom żywiołowym

Sztuczna Inteligencja przeciwko klęskom żywiołowym

Według Departamentu Energii USA, jego północno-zachodnie laboratorium na Pacyfiku już teraz opiera się na prototypowej AI. Ta może pomóc pierwszym respondentom w podejmowaniu decyzji związanych z katastrofą w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Agencja twierdzi, że model ten został pierwotnie opracowany przez Wspólne Centrum Sztucznej Inteligencji (JAIC) Departamentu Obrony USA. W międzyczasie Microsoft powołał własny zespół ds. infrastruktury krytycznej. Ten z kolei zajmie się problemem przy użyciu własnych modeli SI i chmury Azure.

Sztuczna inteligencja pozwala nam stawić czoła największym wyzwaniom ludzkości. W tym przypadku pomoże zwiększyć odporność na katastrofy dla ludności na całym świecie, Jak dowodzi konsorcjum, do którego dołączyliśmy wraz z DOE i DoD, niezwykle ważne jest, aby sektor prywatny i publiczny współpracowały ze sobą w celu dostarczenia pierwszym respondentom technologii, która może uratować życie.

— Stwierdził w oświadczeniu Toni Townes-Whitley, prezes US Regulated Industries, Microsoft.

Zobacz też: Pierwsze premiery września na HBO GO .

Partnerstwo pomiędzy Microsoftem i DOE to strzał w dziesiątkę. Microsoft dysponuje narzędziami i infrastrukturą, które pomogą w przetrwaniu ogromnych ilości danych. Natomiast DOE rozpaczliwie potrzebuje lepszych sposobów na przygotowanie się na nadchodzące katastrofy. Najważniejsze jest jednak to, że według Microsoftu ten system ma z czasem zostać udostępniony na całym świecie. Miejmy nadzieję, że to nie są słowa rzucane na wiatr.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.