Składanie zestawu komputerowego z nowych komponentów zazwyczaj kończy się pytaniem, na podstawie jakiej platformy dobierać podzespoły. Jeśli chodzi o procesory to mamy tak naprawdę wybór między Intelem a AMD. I chociaż firma prowadzona przez Lisę Su ostatnio jest coraz bardziej popularnym wyborem, to Intel nie składa broni i zachęca użytkowników do kupna ich procesorów. Tym razem „Niebiescy” przekonują, że ich CPU są wydajniejsze w grach od rozwiązań „Czerwonych”.

Procesory Intel lepsze do gier? „Niebiescy” nie mają wątpliwości

procesor Intel do gier

Wydaje się, że Intel stara się na nowo zainteresować klientów swoimi procesorami. Tym razem firma postanowiła zestawić wyniki wydajności dwóch popularnych CPU – i7-10700K oraz Ryzen 9 3900XT. Pierwszy z nich to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor z taktowaniem bazowym 3,80 GHz. Rozwiązanie AMD to 12-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor z taktowaniem 3,80 GHz. Intel udowadnia, że ich CPU jest tańszy oraz wydajniejszy od porównywanego Ryzena. Co prawda firma ma rację, ale i tak delikatnie nagięła rzeczywistość. „Niebiescy” postanowili bowiem wybrać do porównania rozwiązanie konkurencji, które akurat nie jest w tej samej półce cenowej co i7-10700K. Naturalnym wyborem wydaje się Ryzen 9 3900X. Jest to procesor, który oferuje co prawda niższą o kilka procent wydajność, ale jest praktycznie w tej samej cenie. Jest to szpilka sprytnie wbita w AMD. Procesory w wersji XT nie oferują dużego wzrostu wydajności, jednak ich cena jest zauważalnie wyższa.

Zobacz też: Kolekcjonerskie procesory Intel Avengers Collector’s Edition – Firma wzoruje się na kartach graficznych

procesor Intel do gier

Testy przeprowadzono na podobnych platformach. W obydwu przypadkach wykorzystano kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti oraz 16 GB pamięci DDR4. Niestety nie dowiedzieliśmy się, jaka płyta główna została użyta. Jak można się było spodziewać, Intel Core i7-10700K wygrał z Ryzenem 9 3900XT w większości testowanych grach. Spośród 30 testowanych tytułów aż 24 działało lepiej na procesorze „Niebieskich”. Jedynymi grami, w których musiał uznać wyższość Ryzena były The Division 2, F1 2019, CS: GO, Mount & Blade 2: Bannerlord, Rise of the Tomb Raider oraz Final Fantasy XV. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że procesory Intel są po prostu lepsze w grach. AMD stworzyło jednak układy, w których wydajność zależy od wielowątkowości, więc radzą sobie lepiej w programach profesjonalnych czy streamingu. Być może zbliżająca się wielkimi krokami premiera procesorów Zen 3 sprawi, że procesory Intel nie będą już pierwszym wyborem do gier.

Źródło: Wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.