Dokładnie rok temu pisałem o największym procesorze na świecie. Poza swoimi niesamowitymi rozmiarami jest to także pierwsza jednostka, która ma ponad bilion tranzystorów. Został on stworzony przez firmę Cerebras Systems, zajmująca się sztuczną inteligencją. Ta jednak nie spoczywała w tym czasie na laurach i stworzyła jego następcę. Jest on jeszcze większy i jeszcze wydajniejszy. Ma także ponad dwa razy więcej rdzeni i tranzystorów.

Następca największego procesora na świecie

Następca największego procesora na świecie

Wróćmy jednak na chwile do jego imponującego poprzednika. Na targach Hot Chips 2019 firma Cerebras zaprezentowała Wafer Scale Engine (WSE). W swoim czasie był to największy na świecie procesor. Zajmuje on powierzchnię 46 225 milimetrów kwadratowych. To oznacza, że jest większy od standardowego iPada. Został Zbudowany w procesie 16 nmFF. Może się on pochwalić liczbą 1,2 bln tranzystorów, 400 tysiącami rdzeni, 18 GB pamięci typu on-chip. Jego całkowita przepustowość sięga do 9 PB/s. Zużywa on przy okazji około 15 kW mocy.

Zobacz też: Pierwsze premiery września na HBO GO – tych filmów i seriali można się spodziewać

Jego następca wygląda na istny skok naprzód pod niemal każdym względem. Został on wyprodukowany w procesie 7 nm przez TSMC. Dodatkowo składa się na niego 850 tysięcy rdzeni. Te są natomiast zbudowane 2,6 biliona tranzystorów. Mimo tak wielkiego skoku firma milczała na temat przepustowości, zużycia energii i ilości pamięci SRAM wbudowanej w najnowszy model. Jednak można się spodziewać poprawy również w tych obszarach. Aby stworzyć Wafer Scale Engines, Cerebras wykorzystuje cały wafel jako pojedynczy, masywny układ scalony, a nie zwykłą metodę wytrawiania poszczególnych chipów na jednym waflu. Łączy on matryce na waflu z tkaniną komunikacyjną, która pozwala im pracować jako pojedyncza jednostka, omijając ograniczenia wielkości pojedynczego układu. To jednak oznacza, że nie ma za bardzo szans na to, że dostanie on większego następcę.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.