USA zaostrzyło sankcje wobec Huaweia. Z nowych przepisów wynika, że gigant ten nie będzie mógł kupić żadnych podzespołów procesorowych, jeśli na jakimkolwiek etapie produkcji były one powiązane z technologią USA. To oznacza możliwość odcięcia Huaweia od Tajwańskiego MediaTeka. Giełda już zareagowała na ten krok. Akcje wschodniego giganta zaliczyły istne załamanie i wciąż tracą na wartości. 

Akcje MediaTeka tracą na wartości

Akcje MediaTeka tracą na wartości

Przed załamaniem wartość pojedynczej akcji wynosiła 683 TDW, czyli około 82 PLN. Jednak wkrótce po nim spadły do poziomu 517 TDW, czyli około 77 PLN. Co gorsza, tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje, chociaż nie w aż tak agresywnym stopniu. Obecnie ceny akcji MediaTeka wynoszą 564 TDW, czyli około 71 PLN. Warto tu odnotować, że jeszcze 24 lipca tego roku MediaTek osiągnął swój rekordowy poziom cen akcji. Wtedy kosztowały one 730 TDW, czyli około 93 PLN. Mimo że ich cena wciąż spada, to warto przypomnieć, że 19 marca tego roku producent procesorów zanotował rekord, jeśli chodzi o najniższe ceny akcji. Wtedy można było je kupić za 274 TDW, czyli około 34 PLN. To oczywiście było spowodowane pandemią.

Zobacz też: Premiera Huawei MateBook X 2020 – propozycja dla wymagających

Mimo drastycznego spadku cen akcji nie martwiłbym się o MediaTeka. Jego procesory z serii Dimensity są coraz popularniejsze wśród różnych producentów. Seria Helio G również radzi sobie świetnie. Huawei zainteresował się na poważnie MediaTekiem kilka miesięcy temu, po odcięciu go od TSMC. Jednak wcześniej tajwański gigant jakoś sobie radził. MediaTek wydał oświadczenie do TWSE, w którym stwierdził, że spółka zawsze przestrzega globalnych zasad handlu i że ściśle monitoruje wszelkie zmiany w przepisach eksportowych USA. Dodał także, że współpracuje z zewnętrznymi ekspertami prawnymi, aby zapewnić, że firma nie narusza żadnych międzynarodowych przepisów handlowych.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.