Zobaczyłeś na ekranie komputera komunikat Twój dysk został zaszyfrowany? Ministerstwo Cyfryzacji ma dla ciebie rady. Taki komunikat najprawdopodobniej oznacza, że padłeś ofiarą ataku oprogramowaniem typu ransomware. Na szczęście da się z tym uporać.

„Twój dysk został zaszyfrowany” – co robić?

Resort cyfryzacji wymienia trzy kroki, które koniecznie trzeba podjąć w przypadku, gdy nasze dane zostały zaszyfrowane:

  • Natychmiastowe odłączenie urządzenia od internetu
  • Hibernacja komputera (resort cyfryzacji radzi, by nie wyłączać urządzenia)
  • Zmiana hasła dostępu

W dalszej kolejności można zgłosić incydent na stronie zespołu reagowania na incydenty komputerowe CSIRT NASK. Warto również zrobić zdjęcie ekranu z komunikatem z żądaniem okupu. Jeśli dostaliśmy np. maila z takim wezwaniem, powinniśmy go zapisać na czystym nośniku wraz z przykładowymi zaszyfrowanymi plikami. W przypadku, gdy mamy niezbędną wiedzę, możemy próbować znaleźć próbkę złośliwego oprogramowania na dysku. Jeśli jesteś operatorem infrastruktury krytycznej – zgłoś incydent do zespołu CSIRT GOV, prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – apeluje resort cyfryzacji.

Czytaj także: To świetna okazja, by kupić tego VPN-a. Roczna subskrypcja IPVanish taniej o 65% jeszcze przez kilka dni!

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że na stronie NoMoreRansom można znaleźć narzędzie, za pomocą którego da się określić, jakim konkretnie oprogramowaniem zainfekowano nasz komputer. Za pomocą zawartych na stronie wskazówek w niektórych przypadkach można nawet odblokować swoje pliki.

żródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.